White Rock Lake Championship
Corinthian Sailing Club Championship 


Sailoff - October 12, 2003

Gene Soltero wins the sailoff  in Lasers against Jeff Perna for the 
2003 Lake Championship and CSC Championship. 

 

Finals - September 21, 2003

Skipper Crew Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Total
Jeff Perna Carolyn Perna 1 1 1 2 1.4 2 8.4
Gene Soltero Natasha 2 1.4 2 1 1 1 8.4
Bruce Faust Frank Richards 3 2 5 5 2 5 22
George Szoboky Ken Brown 4 6 4 3 3 3 23
Red Dog Jones Rick Swazey 5 3 3 4 6 4 25
Pat Glynn Catherine Holt 6 5 7 6 5 5.8 34.

         Scored by redress


Preliminaries - September 21, 2003

Pos Fleet Class Sail No Helm Crew USPN R1 R2 R3 Pts
Fleet A Fleet  -  Sailed: 3  Discards: 0  Ratings: USPN
1 Fleet A Flying Scot (19') 5454 Kelly Gough   90.2 2 2 2 6.0
2 Fleet A Flying Scot (19') 5417 Ralph Jones Rick 90.2 5 4 1 10.0
3 Fleet A Flying Scot (19') 5475 George Ken 90.2 3 6 6 15.0
4 Fleet A Flying Scot (19') 5167 Jeff Perna Mike 90.2 9 5 3 17.0
5 Fleet A Flying Scot (19') 5330 Steve Comen Renee Comen 90.2 6 8 4 18.0
6 Fleet A Flying Scot (19') 5346 Scott Mauney Michael Mittman 90.2 1 1 DNC 19.0
7 Fleet A Flying Scot (19') 5539 Paul Labute Jim Hockert 90.2 4 DSQ 5 26.0
8 Fleet A Flying Scot (19') 5471 Richard Wade Jennifer 90.2 DNF 3 8 28.0
9 Fleet A Flying Scot (19') 4291 Ed Lockey Lisle Eddy 90.2 7 11 10 28.0
10 Fleet A Flying Scot (19') 5480 Greta Mittman Tracy/Teresa 90.2 10 9 9 28.0
11 Fleet A Lightning (Int.) Cre 10020 Jim Crittendon   87.5 12 13 7 32.0
12 Fleet A Flying Scot (19') 3970 JC Adrian Judy 90.2 13 7 13 33.0
13 Fleet A Flying Scot (19') 8 Ted Perna Kent 90.2 11 12 12 35.0
14 Fleet A Flying Scot (19') 4500 John Diggins   90.2 8 14 DNC 39.0
15 Fleet A Flying Scot (19') 4689 Jim OConnor Bowman OConnor 90.2 14 10 DSQ 41.0
16 Fleet A Flying Scot (19') 4496 Competitor 21   90.2 DNC DNF 11 45.0
Fleet B Fleet  -  Sailed: 3  Discards: 0  Ratings: USPN
1 Fleet B Butterfly 8774 Bruce Faust   108.4 1 2 1 4.0
2 Fleet B Snipe  (Int.) 29777 Gene Saltero   92.3 2 1 4 7.0
3 Fleet B Corinthian 50 Pat Glenn   105.1 4 4 2 10.0
4 Fleet B Sunfish (Int.) All R 61333 Dave Barret   99.6 3 5 3 11.0
5 Fleet B Snipe  (Int.) 297 John   92.3 DNS 3 5 14.0

 

R1

  Wind index: 0-1

 
Pos Fleet Class Sail No Helm Crew USPN Elapsed Corrected Pts
Fleet A Fleet
1 Fleet A Flying Scot (19') 5346 Scott Mauney Michael Mittman 92.2 00:31:01 00:33:38 1.0
2 Fleet A Flying Scot (19') 5454 Kelly Gough   92.2 00:31:02 00:33:40 2.0
3 Fleet A Flying Scot (19') 5475 George Ken 92.2 00:32:37 00:35:23 3.0
4 Fleet A Flying Scot (19') 5539 Paul Labute Jim Hockert 92.2 00:32:44 00:35:30 4.0
5 Fleet A Flying Scot (19') 5417 Ralph Jones Rick 92.2 00:32:58 00:35:45 5.0
6 Fleet A Flying Scot (19') 5330 Steve Comen Renee Comen 92.2 00:33:46 00:36:37 6.0
7 Fleet A Flying Scot (19') 4291 Ed Lockey Lisle Eddy 92.2 00:33:51 00:36:43 7.0
8 Fleet A Flying Scot (19') 4500 John Diggins   92.2 00:35:18 00:38:17 8.0
9 Fleet A Flying Scot (19') 5167 Jeff Perna Mike 92.2 00:36:12 00:39:16 9.0
10 Fleet A Flying Scot (19') 5480 Greta Mittman Tracy/Teresa 92.2 00:37:08 00:40:16 10.0
11 Fleet A Flying Scot (19') 8 Ted Perna Kent 92.2 00:37:51 00:41:03 11.0
12 Fleet A Lightning (Int.) Cre 10020 Jim Crittendon   92.9 00:38:19 00:41:15 12.0
13 Fleet A Flying Scot (19') 3970 JC Adrian Judy 92.2 00:38:11 00:41:25 13.0
14 Fleet A Flying Scot (19') 4689 Jim OConnor Bowman OConnor 92.2 00:39:58 00:43:21 14.0
15 Fleet A Flying Scot (19') 5471 Richard Wade Jennifer 92.2 DNF   17.0
15 Fleet A Flying Scot (19') 4496 Competitor 21   92.2 DNC   17.0
Fleet B Fleet
1 Fleet B Butterfly 8774 Bruce Faust   110.1 00:39:40 00:36:02 1.0
2 Fleet B Snipe  (Int.) 29777 Gene Saltero   95.2 00:35:00 00:36:46 2.0
3 Fleet B Sunfish (Int.) All R 61333 Dave Barret   102.8 00:49:53 00:48:31 3.0
4 Fleet B Corinthian 50 Pat Glenn   107.9 00:52:29 00:48:38 4.0
5 Fleet B Snipe  (Int.) 297 John   95.2 DNS   6.0

R2

  Wind index: 0-1

 
Pos Fleet Class Sail No Helm Crew USPN Elapsed Corrected Pts
Fleet A Fleet
1 Fleet A Flying Scot (19') 5346 Scott Mauney Michael Mittman 92.2 00:58:35 01:03:32 1.0
2 Fleet A Flying Scot (19') 5454 Kelly Gough   92.2 00:58:55 01:03:54 2.0
3 Fleet A Flying Scot (19') 5471 Richard Wade Jennifer 92.2 00:59:26 01:04:28 3.0
4 Fleet A Flying Scot (19') 5417 Ralph Jones Rick 92.2 01:00:57 01:06:06 4.0
5 Fleet A Flying Scot (19') 5167 Jeff Perna Mike 92.2 01:01:10 01:06:20 5.0
6 Fleet A Flying Scot (19') 5475 George Ken 92.2 01:01:11 01:06:22 6.0
7 Fleet A Flying Scot (19') 3970 JC Adrian Judy 92.2 01:02:01 01:07:16 7.0
8 Fleet A Flying Scot (19') 5330 Steve Comen Renee Comen 92.2 01:02:35 01:07:53 8.0
9 Fleet A Flying Scot (19') 5480 Greta Mittman Tracy/Teresa 92.2 01:02:44 01:08:02 9.0
10 Fleet A Flying Scot (19') 4689 Jim OConnor Bowman OConnor 92.2 01:02:46 01:08:05 10.0
11 Fleet A Flying Scot (19') 4291 Ed Lockey Lisle Eddy 92.2 01:02:49 01:08:08 11.0
12 Fleet A Flying Scot (19') 8 Ted Perna Kent 92.2 01:03:15 01:08:36 12.0
13 Fleet A Lightning (Int.) Cre 10020 Jim Crittendon   92.9 01:04:28 01:09:24 13.0
14 Fleet A Flying Scot (19') 4500 John Diggins   92.2 01:04:34 01:10:02 14.0
15 Fleet A Flying Scot (19') 5539 Paul Labute Jim Hockert 92.2 DSQ   17.0
15 Fleet A Flying Scot (19') 4496 Competitor 21   92.2 DNF   17.0
Fleet B Fleet
1 Fleet B Snipe  (Int.) 29777 Gene Saltero   95.2 00:31:58 00:33:35 1.0
2 Fleet B Butterfly 8774 Bruce Faust   110.1 00:39:30 00:35:53 2.0
3 Fleet B Snipe  (Int.) 297 John   95.2 00:37:08 00:39:00 3.0
4 Fleet B Corinthian 50 Pat Glenn   107.9 00:44:07 00:40:53 4.0
5 Fleet B Sunfish (Int.) All R 61333 Dave Barret   102.8 00:44:41 00:43:28 5.0

R3

  Wind index: 0-1

 
Pos Fleet Class Sail No Helm Crew USPN Elapsed Corrected Pts
Fleet A Fleet
1 Fleet A Flying Scot (19') 5417 Ralph Jones Rick 92.2 00:41:33 00:45:04 1.0
2 Fleet A Flying Scot (19') 5454 Kelly Gough   92.2 00:48:46 00:52:54 2.0
3 Fleet A Flying Scot (19') 5167 Jeff Perna Mike 92.2 00:49:50 00:54:03 3.0
4 Fleet A Flying Scot (19') 5330 Steve Comen Renee Comen 92.2 00:52:36 00:57:03 4.0
5 Fleet A Flying Scot (19') 5539 Paul Labute Jim Hockert 92.2 00:56:25 01:01:11 5.0
6 Fleet A Flying Scot (19') 5475 George Ken 92.2 00:56:35 01:01:22 6.0
7 Fleet A Lightning (Int.) 10020 Jim Crittendon   92.9 00:57:51 01:02:16 7.0
8 Fleet A Flying Scot (19') 5471 Richard Wade Jennifer 92.2 00:58:02 01:02:57 8.0
9 Fleet A Flying Scot (19') 5480 Greta Mittman Tracy/Teresa 92.2 00:58:48 01:03:46 9.0
10 Fleet A Flying Scot (19') 4291 Ed Lockey Lisle Eddy 92.2 00:59:01 01:04:01 10.0
11 Fleet A Flying Scot (19') 4496 Competitor 21   92.2 00:59:40 01:04:43 11.0
12 Fleet A Flying Scot (19') 8 Ted Perna Kent 92.2 01:00:00 01:05:05 12.0
13 Fleet A Flying Scot (19') 3970 JC Adrian Judy 92.2 01:00:05 01:05:10 13.0
14 Fleet A Flying Scot (19') 5346 Scott Mauney Michael Mittman 92.2 DNC   17.0
14 Fleet A Flying Scot (19') 4500 John Diggins   92.2 DNC   17.0
14 Fleet A Flying Scot (19') 4689 Jim OConnor Bowman OConnor 92.2 DSQ   17.0
Fleet B Fleet
1 Fleet B Butterfly 8774 Bruce Faust   110.1 00:55:08 00:50:05 1.0
2 Fleet B Corinthian 50 Pat Glenn   107.9 00:55:37 00:51:33 2.0
3 Fleet B Sunfish (Int.) All R 61333 Dave Barret   102.8 00:57:51 00:56:16 3.0
4 Fleet B Snipe  (Int.) 29777 Gene Saltero   95.2 00:54:26 00:57:11 4.0
5 Fleet B Snipe  (Int.) 297 John   95.2 00:55:46 00:58:35 5.0

 
www.cscsailing.org
Sailwave Scoring Software 1.46
www.sailwave.com