Cedar Point Yacht Club
Flying Scot North American Championship
July 13-15, 2011
Championship Division, 38 Boats
Series Summary

Pl B# Sail Crew Subgroup From 1A 2A 3A 4A 5A Tot
1 67 5499 Andrew Eagan & Jackson Benvenutti FN & CB Bay-Waveland Yacht Club 1 2 3 1 3 10
2 11 5761 Allan Terhune Jr. & Katie Terhune HW, CF & FM Eastport Yacht Club 5 1 1 3 1 11
3 73 5454 Kelly Gough & Heidi Gough HW, CF & FM Corinthian Sailing Club 2 6 2 14 2 26
4 3 5310 John Aras & John Wake MA Annapolis Yacht Club 3 5 5 15 7 35
5 62 4925 Jeff Linton & Amy Smith Linton HW, CF & FM Davis Island Yacht Club 4 7 19 4 4 38
6 61 15 Ronald Pletsch & Daniel Pletsch FS & MA Sarasota Sailing Squadron 22 4 8 2 11 47
7 31 5688 Daniel Vought & Ted Duffy   Monmouth Boat Club 8 12 9 6 12 47
8 43 5921 Chris Wientjes & David Bolyard CB New Orleans Yacht Club 11 11 11 10 6 49
9 76 842 Chris Morgan & Monica Trejo FN & CF Lake Champlain Yacht Club 13 8 16 12 5 54
10 20 5671 Josh Goldman & Donnie Brennan   Cedar Point Yacht Club 7 3 4 21 21 56
11 48 5626 Chris Danilek & Linda Danilek HW, CF & FM Norwich VT 18 10 10 13 22 73
12 72 5171 Peter Beam & Nancy Claypool   Lake Norman Yacht Club 9 22 12 22 10 75
13 33 5149 Brock Schmidt & Collin Ross FN & CB Pontchartrain Yacht Club 20 23 15 11 9 78
14 42 5248 Harry Carpenter & Adam Keen   Deep Creek Yacht Club 10 13 18 17 20 78
15 64 5055 Len Guenther & Barb Guenther HW, CF & FM Fishing Bay Yacht Club 30 15 6 20 14 85
16 38 5861 Mike Miller & Amy Miller HW, CF, FM & MA Fishing Bay Yacht Club 24 9 24 9 19 85
17 13 5622 Ryan Malmgren & Carrie Carpenter CF Ephraim WI 19 17 26 8 17 87
18 57 5521 Rob Tikoft & Bevilee Tikoft HW, CF & FM Cowan Lake Sailing Association 17 16 22 7 27 89
19 52 5510 Larry Taggart & Carrie Berger CF & MA Southern Yacht Club 6 25 32 19 8 90
20 6 4373 Roger Sharp & Laura Sharp CF, FM & MA Massapoag Yacht Club 15 20 20 16 23 94
21 28 5897 Ben Williams & Deb Aronson HW, CF & FM Clinton Lake Sailing Association 14 18 21 18 25 96
22 41 5563 John Luard & Toni Gahn HW, CF, FM & MA Monmouth Boat Club 16 26 17 27 13 99
23 27 2677 John Kreidler & Jay Mappus   Western Carolina Sailing Club 27 24 25 25 15 116
24 22 5246 Bob McElwain & Rebecca Dickerson FN & CF Naples FL 12 36 23 33 18 122
25 36 5015 Frank Gerry & Marianne Gerry HW, CF, FM & MA Delavan Lake Yacht Club 26 29 29 28 16 128
26 63 5357 Tom Clark & Stewart Cofield   Privateer Yacht Club 32 19 28 23 26 128
27 12 5857 Greg Kampf & Diane Kampf HW, CF & FM Massapoag Yacht Club 33 21 14 34 28 130
28 47 5855 Forest Rogers & Mike Wesner   Crescent Sail Yacht Club 23 14 30 24 39\DNS 130
29 66 3465 David Rousseau & Hein Smit-Sibinga FN Massapoag Yacht Club 34 30 7 29 32 132
30 77 5391 John Selldorf & Jeff Morgan FN Stone Horse Yacht Club 39\DNS 39\DNS 13 5 39\DNS 135
31 59 5315 Ron Kiss & Tom Hanley MA Lavallette Yacht Club 21 31 34 32 24 142
32 51 3883 Tom Hohler & Chris Czapleski HW, CF, FM, MA & SR Moraine Sailing Club 31 33 33 26 29 152
33 8 4555 Skip Montello & Marianne Yarmey HW, CF & FM Sandy Bay 35 34 31 31 31 162
34 55 5601 Melanie Dunham & Bill Dunham HW, SF & FM Cedar Point Yacht Club 28 28 39\DNS 39\DNS 30 164
35 32 5947 Charles Buffington & Sarah Buffington HW, CF, FM & MA Deep Creek Yacht Club 36 35 27 30 39\DNS 167
36 35 5535 John Cooke & Robyn Hoffman CF Cedar Point Yacht Club 25 27 39\DNS 39\DNS 39\DNS 169
37 18 5901 Kris Smith & Jean Ruggiero CF & MA Califon NJ 29 32 35 39\DNS 39\DNS 174
38 74 5252 Ira Cohen & Paul Abdullah   Hempstead Bay Sailing Club 39\DNS 39\DNS 39\DNS 39\DNS 39\DNS 195

R.C.Chair: Dick Thackaberry
Jury Chair: Jim Tichenor
Scorekeeper: Sharon Bernd
15 Jul, '11, 15:09
St. Pete Scorer