Corinthian Sailing Club Logo
Spacer
 

Corinthian Sailing Club Calendar

Scheduling Activities at the Club - Follow this link for detailed information and policies about scheduling the club facilities. Please review these procedures and follow the checklist when scheduling an event.

January 2012
S M T W T F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Jan 01 - Sun
  Board - New Years Day
Jan 01 - Sun
  ERC For the month Kelly Gough
Jan 08 - Sun
  Corinthians - Race Duty
Jan 12 - Thu
7:30 PM - 10:30 PM
  Annual Business Meeting
Please join us for our Annual Business Meeting at Royal Oaks Country Club, 7915 Greenville Ave., Dallas, TX 75231. Cocktails and hors d'oeuvres 7:30 - 8:00p, meeting to follow.
Jan 15 - Sun
  FS - Race Duty
PRO -   GRETA MITTMAN, OCBC MEMBER, STOLLEY, OCBC MEMBER, MCCOMBS, DEE
Jan 22 - Sun
  Junior - Race Duty
Jan 29 - Sun
  FS - Race Duty
PRO -   STEVE COMEN, RENEE, LABUTE, JIM ,JEWELL, HELENA
Feb 05 - Sun
  ERC For the month Steve Bell
Feb 05 - Sun
  Corinthians - Race Duty
Feb 10 - Fri
  Laser Fleet Annual Meeting & Soiree
Contact Mike Hansen for details:
WhiteRockLasers@gmail.com
Feb 11 - Sat
  Cold Weather Dinghy Sailing Seminar & VX One Design Demonstation
10-noon: Rod Favela, an accomplished dinghy sailor, will provide expert advise on the proper clothing to wear for cold weather dinghy sailing.  If the cold air and water temperatures keep you off the water, attend this seminar to find our how to dress correctly and sail year around.

Noon-1 pm:  Hot dogs and refreshments provided by Rod Favela and Vela Sailing Supply.

1 pm-? (weather permitting):  VX One Design demonstration.  The VX One Design is an all new 19ft very fast trailerable boat.  Come a take a ride and have some fun!
Feb 11 - Sat
  Flying Scot Fleet Meeting & Chili Cookoff
PLEASE NOTE:  THE VENUE HAS CHANGED!
Meeting starts at 5 p.m.
Contact Tracy Crothers for details:
214-502-6482
Tracy.Crothers@gmail.com
Feb 12 - Sun
  Snipe - Race Duty
Feb 18 - Sat
  Corinthian Fleet Annual Business Meeting
6:00-10:00 p.m.
CSC Clubhouse
Feb 18 - Sat -- Feb 19 - Sun
  Mardi Gras Regatta
Texas Sailing Association Youth Circuit Regatta
Port Arthur Yacht Club
Feb 19 - Sun
  Laser - Race Duty
PRO - Norm Grail
Feb 25 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30am start March-November
12:00pm start December-February
Feb 26 - Sun
  FS - Race Duty
PRO -   TOM MILLER, MELISSA, CUMMINGS, NINA, STRONG, NORM,
Mar 03 - Sat
  SMU Sailing Team Frozen Hate Regatta
Teams invited to participate include OSU, UT, Texas A&M, Texas A&M Galveston, CU-Boulder, UNT, Baylor, and OU.
Mar 03 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30am start March-November
12:00pm start December-February
Mar 03 - Sat
  ERC For the month Bill Wilson
Mar 03 - Sat -- Mar 04 - Sun
  Road Runner Regatta (Texas Jr. Laser Championships)
Texas Sailing Association Youth Circuit Regatta
Austin Yacht Club
Mar 04 - Sun
  Corinthians - Race Duty

Mar 06 - Tue
  CSC Board Meeting
CSC Clubhouse
7pm
Mar 10 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February

Laser Fleet
"Cool Saturday" mini-series (5 weeks)
10:30am start
Mar 11 - Sun
  FS - Race Duty
PRO -   DAVE BUTLER, DEBBIE, MONTGOMERY, JOHN, VAN BUREN, LYNN
Mar 16 - Fri
6:30 PM
  V-15 Friday Night Races
See Regatta Notices
Mar 17 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February

Laser Fleet
"Cool Saturday" mini-series (5 weeks)
10:30am start
Mar 17 - Sat -- Mar 18 - Sun
  Spring Fling Regatta
Texas Youth Association Circuit Regatta
Lake Canyon Yacht Club
Mar 17 - Sat -- Mar 18 - Sun
8:00 AM - 11:00 PM
  White Rock Cup (Large Regatta) Radio Control
All day Saturday and Sunday.
This is the last major event for the IOM class and it determines the rankings for who will represent the US in the World Championships.
Mar 18 - Sun
  Laser - Race Duty
PRO - Mark Babb
Mar 24 - Sat
  Hang Ten Regatta
Corinthian Fleet
Mar 24 - Sat
  Race Management Seminar
Part 1.  Beginning Race Management Training.  9am-10am.  Classroom session in the clubhouse followed by hands-on on-the-water training.
Part 2.  Beyond Beginner's Race Management Training. 10am-2pm.  Lunch provided.
Whether you are a seasoned or novice sailor or member of a race committee or even if you have never served on a race committee, this seminar led by Steve Bell is designed to give you a thorough understanding of sailboat race management.  This seminar will provide in-depth and practical guidance equipping you with the knowledge, tools, and confidence to become a contributing member of a CSC race committee.  While you acquire the knowledge to be a competent member of a race management team, you will also gain a keener understanding of the race course ultimately helping you become a more competent skipper.  Beginners who attend the 9-10 am portion of this seminar will be able to get a little on-the-water training by assisting with the management of races in an actual regatta.  During lunch, a Alvin Skelton, a paramedic, will give a practical demonstration of the AED.  Everyone club member should know where the CSC AED is located and how to use it.  Finally, the seminar concludes with an informative session on the proper use of the committee boat and rescue boats.
Mar 24 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February

Laser Fleet
"Cool Saturday" mini-series (5 weeks)
10:30am start
Mar 25 - Sun
  FS - Race Duty
PRO -   PHIL MORRIS, TERESA, GRISHAM, ADRIAN, BAYNE, JUDY
Mar 30 - Fri
6:30 PM
  V-15 Friday Night Races
Mar 31 - Sat -- Apr 01 - Sun
  Rock the Rock Regatta
Texas Sailing Association Youth Circuit
Corinthian Sailing Club
Mar 31 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February

Laser Fleet
"Cool Saturday" mini-series (5 weeks)
10:30am start
Apr 01 - Sun
  ERC (Executive Race Committee) for April
Bowman O'Connor
Apr 01 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: V-15 Fleet & SMU
Apr 03 - Tue
  CSC Board Meeting
CSC Clubhouse
7pm
Apr 07 - Sat -- Apr 08 - Sun
  Austin Yacht Club Easter Regatta
District 15 Texas Laser Circuit
Apr 07 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February

Laser Fleet
"Cool Saturday" mini-series (5 weeks)
10:30am start
Apr 08 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
Easter (No Racing)
Apr 11 - Wed
  Wednesday Evening Fleet Racing (Start of season)
6:30 pm start
Laser Fleet
Series I  (Week 1 of 9)
Apr 13 - Fri
6:30 PM
  V-15 Friday Night Races
Apr 14 - Sat
  Spruce Up Day
8:30 am until 5 pm (lunch provided)
All members are encouraged to help get the clubhouse and facilities in shape for the upcoming sailing season and it is a great way to knock out our 8-hour service requirement.
Apr 14 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Apr 14 - Sat
  Sura Private Party at CSC Clubhouse
7 pm
Apr 15 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty:  Corinthian Fleet
PRO:  Mihm
Crew:  Gilson, Clark, Cox, Abrams, Glynn, Hagar
Apr 15 - Sun
  Splash Day
Celebrate the start of the sailing season with an afternoon of racing followed by hot dogs, burgers, and beverages hosted by the Corinthian Fleet.
Apr 18 - Wed
  Wednesday Evening Racing
6:30 pm start
Laser Fleet
Series I  (Week 2 of 9)
Apr 21 - Sat
  Captain's Challenge Regatta
Corinthian Fleet
Apr 21 - Sat
  March of Babies (Dimes)
Starts at 9 am.  Walk will go past clubs.
Apr 21 - Sat -- Apr 22 - Sun
  San Jacinto Regatta
Texas Sailing Association Youth Circuit Regatta
Lakewood Yacht Club
Apr 21 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Apr 22 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  F. Atkins
Crew:  S. Atkins, Denison, Dugdale, Strong, Grail
Apr 25 - Wed
  Wednesday Evening Racing
6:30 pm start
Laser Fleet
Series I  (Week 3 of 9)
Apr 27 - Fri
6:30 PM
  V-15 Friday Night Races
Apr 28 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Apr 28 - Sat -- Apr 29 - Sun
  Leukemia Cup
Centerboards
Corinthian Sailing Club
Apr 29 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Laser Fleet
May 01 - Tue
  CSC Board Meeting
CSC Clubhouse
7pm
May 01 - Tue
  ERC (Executive Race Committee) for May
Alanna Strong
May 02 - Wed
  Wednesday Evening Racing
6:30 pm start
Laser Fleet
Series I  (Week 4 of 9)
May 03 - Thu
5:00 PM - 10:00 PM
  skelton/roberts
May 04 - Fri
6:30 PM
  1st Friday Party
Theme Cinco de Mayo
May 04 - Fri
6:30 PM
  V-15 Friday Night Races
May 05 - Sat -- May 06 - Sun
  Silly String Regatta
Texas Sailing Association Youth Circuit Regatta/
Girls Championship/
Grapevine Sailing Club
May 05 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
May 05 - Sat -- May 06 - Sun
  Leukemia Cup
Keelboats & Multihulls
Dallas Corinthian Yacht Club
May 06 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  R. Cummings
Crew:  N. Cummings, Esfahani, Dunn, Stehel, J. Perna
May 09 - Wed
  Wednesday Evening Racing
6:30 pm start
Laser Fleet
Series I  (Week 5 of 9)
May 11 - Fri
6:30 PM
  V-15 Friday Night Races
May 12 - Sat
  Hired Gun Regatta
Corinthian Fleet
May 12 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
May 12 - Sat -- May 13 - Sun
  Rush Creek Yacht Club Spring Dinghyfest
District 15 Texas Laser Circuit
May 13 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  Foerster
Crew:  Justus, Bush, Shepherd, Boers, Bayne
May 16 - Wed
  Wednesday Evening Racing
6:30 pm start
Laser Fleet
Series I  (Week 6 of 9)
May 18 - Fri
6:00 PM - 10:00 PM
  mcknight event
May 19 - Sat -- May 20 - Sun
  Laser Gulf Coast Championship/Area F O'Day Qualifier/District 15 Texas Laser Championship
Regional and Texas District Laser Events
Texas Corinthian Yacht Club
May 19 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
May 20 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  B. Gough
Crew:  Christison, Jewell, Futch, Pully, J. O'Connor

Corinthian Fleet

Watermelon Series (Week 1 of 7)
May 21 - Mon
6:00 PM - 11:00 PM
  adrienne and john montgomery
May 23 - Wed
  Wednesday Evening Racing
6:30 pm start
Laser Fleet
Series I  (Week 7 of 9)

May 25 - Fri
6:00 PM - 11:00 PM
  Pre-regatta party in the clubhouse for Annual Snipe Southwestern
At the clubhouse.
May 26 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
May 26 - Sat -- May 27 - Sun
  Annual Snipe Southwestern Regatta
Check-in and breakfast/lunch at the clubhouse Saturday morning, then 3-4 races Saturday afternoon. Saturday evening there will be a social and dinner at the clubhouse.
On Sunday morning there will be 2-3 races and return to the club by 12:30 to allow for Sunday club racing. Lunch will be followed by the awards presentation at the clubhouse and clean up by 3:00 pm.
May 27 - Sun
  Memorial Day Party
Burgers and dogs after the races on Sunday
May 27 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  K. Gough
Crew:  H. Gough, Benenson, Crothers, Murphy, Kyle Smith

Corinthian Fleet
Watermelon Series (Week 2 of 7)
May 30 - Wed
  Wednesday Evening Racing
6:30 pm start
Laser Fleet
Series I  (Week 8 of 9)

May 31 - Thu -- Jun 03 - Sun
  U.S. Laser Nationals
National Laser Event
Houston Yacht Club
Jun 01 - Fri
  ERC (Executive Race Committee) for June
Ken Brown
Jun 01 - Fri
6:30 PM
  V-15 Friday Night Races
Jun 01 - Fri
6:30 PM
  1st Friday Party
Theme 1st day of Hurricane Season
Jun 02 - Sat -- Jun 03 - Sun
  Changes in L'Attitude Regatta
Texas Sailing Association Youth Circuit Regatta
Corpus Christi Yacht Club
Jun 02 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Jun 03 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Corinthian Fleet
PRO:  Gilson
Crew:  Drechsler, Hoffman, Kretsinger, Mattingly, Pinkston, Salyards

Corinthian Fleet
Watermelon Series (Week 3 of 7)
Jun 05 - Tue
  CSC Board Meeting
CSC Clubhouse
7pm
Jun 06 - Wed
  Mark Mihm's Party
CSC Clubhouse
6 to 10 pm
Jun 06 - Wed
  Wednesday Evening Racing
6:30 pm start
Laser Fleet
Series I  (Week 9 of 9)

Jun 08 - Fri -- Jun 10 - Sun
  Butterfly Single Handed National Championship
White Rock Boat Club
Jun 09 - Sat
  troy wise/troy phillilps party
Jun 09 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Jun 10 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  Harrington
Crew:  S. Comen, R. Comen, Heck, Wells, D. Adams

Corinthian Fleet
Watermelon Series (Week 4 of 7)
Jun 11 - Mon
6:00 PM - 10:00 PM
  roberts/skelton function
Jun 13 - Wed
  Wednesday Evening Racing
6:30 pm start
Laser Fleet
Series II (Week 1 of 9)

Jun 16 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Jun 16 - Sat -- Jun 17 - Sun
  Corinthian Sailing Club Laser Regatta & District 15 Championship
District 15 Championship
Texas Laser Circuit Regatta
Jun 17 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  R. Jones
Crew:  Fettor, Fielder, A. Jones, Duffell, F. Richards

Corinthian Fleet
Watermelon Series (Week 5 of 7)
Jun 20 - Wed
  Wednesday Evening Racing
6:30 pm start
Laser Fleet
Series II  (Week 2 of 9)

Jun 23 - Sat -- Jun 24 - Sun
  DCYC Youth Regatta
Texas Sailing Association Youth Circuit Regatta/
Dallas Corinthian Yacht Club
Jun 23 - Sat -- Jun 29 - Fri
  Flying Scot 2012 North American Championships
Carlyle Sailing Association
Carlyle Lake
Eldon Hazlet State Park
Carlyle, IL  62231
Jun 23 - Sat -- Jun 24 - Sun
  Seabrook Sailing Club Summer Solstice
District 15 Texas Laser Circuit
Jun 23 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Jun 23 - Sat
6:00 PM
  Pat Manicchia Event at the clubhouse
Jun 24 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  Labute
Crew:  Hockerd, Marosz, J.C. Adrain, J. Adrian, R. Beanland

Corinthian Fleet
Watermelon Series (Week 6 of 7)
Jun 27 - Wed
  Wednesday Evening Racing
6:30 pm start
Laser Fleet
Series II  (Week 3 of 9)

Jun 30 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Jul 01 - Sun
  ERC (Executive Race Committee) for July
Mike Krasner
Jul 01 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  Manicchia
Crew:  Wade, Judkins, Morris, Triplett, Rist

Corinthian Fleet
Watermelon Series (Week 7 of 7)
Jul 03 - Tue
  CSC Board Meeting
CSC Clubhouse
7pm
Jul 04 - Wed
  Independence Day Party
Jul 04 - Wed
  Wednesday Evening Racing
6:30 pm start
Laser Fleet
Series II  (Week 4 of 9)

Jul 07 - Sat -- Jul 14 - Sat
  Texas Youth Race Week (Smythe/Bemis/Sears Qualifier-Area F)
Texas Sailing Association Youth Circuit Regatta/
Junior Olympic Event/
Houston Yacht Club/
Lakewood Yacht Club/
Texas Corinthian Yacht Club
Jul 07 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Jul 08 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Snipe Fleet
PRO:  Mark Williams
Crew:  Cathy, Gene, John, Cris, Chris, Jack, Juha, JIm
Jul 11 - Wed
  Wednesday Evening Racing
6:30 pm start
Laser Fleet
Series II  (Week 5 of 9)

Jul 12 - Thu
6:00 PM - 10:00 PM
  sailing for rhinos, fund raiser dallas zoo rhino
Jul 14 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Jul 15 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Radio Control Fleet
Jul 18 - Wed
  Wednesday Evening Racing
6:30 pm start
Laser Fleet
Series II  (Week 6 of 9)

Jul 20 - Fri
  V-15 Friday Night Races
Jul 21 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Jul 21 - Sat
1:00 PM
  V-15 Clinic
Open to everyone.  Contact Anderson Jones for more info
Jul 22 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Corinthian Fleet
PRO:  Drechsler
Crew:  Brown, Sams, Seay, Seymour, Waddill, Webster
Jul 25 - Wed
  Wednesday Evening Racing
6:30 pm start
Laser Fleet
Series II  (Week 7 of 9)

Jul 26 - Thu
6:00 PM - 9:00 PM
  whalen event
Jul 27 - Fri
  V-15 Friday Night Races
Jul 28 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Jul 28 - Sat
  Moon Light Regatta
Corinthian Fleet
Jul 28 - Sat
9:00 AM - 4:00 PM
  Junior Beginner's Regatta
Jul 29 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  S. McCombs, D. McCombs, J. O'Connor, B. O'Connor, Tears, Skyles
Aug 01 - Wed
  Wednesday Evening Racing
6:30 pm start
Laser Fleet
Series II  (Week 8 of 9)

Aug 01 - Wed
  ERC (Executive Race Committee) for August
Tom Miller
Aug 03 - Fri
  1st Friday Party
Theme Hawaiian
Aug 04 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Aug 05 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Laser Fleet
Aug 07 - Tue
  CSC Board Meeting
CSC Clubhouse
7pm
Aug 08 - Wed
  Wednesday Evening Racing
6:30 pm start
Laser Fleet
Series II  (Week 9 of 9)

Aug 10 - Fri
  V-15 Friday Night Races
Aug 11 - Sat -- Aug 12 - Sun
  Cannoball Run Regatta
Texas Sailing Association Youth Circuit Regatta
Palacios Yacht Club
Aug 11 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Aug 11 - Sat
9:00 AM - 2:00 PM
  Special Olympics coaches training
Aug 12 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  Mikeska
Crew:  Fleming, R. Cummings, N. Cummings, Grisham, Roy
Aug 15 - Wed
  Wednesday Evening Racing
6:30 pm start
Laser Fleet
Series III  (Week 1 of 9)

Aug 17 - Fri
  V-15 Friday Night Races
Aug 18 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Aug 19 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  T. Miller
Crew:  M. Miller, A. Montgomery, J. Montgomery, Lynn, Rabbitt
Aug 22 - Wed
  Wednesday Evening Racing
6:30 pm start
Laser Fleet
Series III  (Week 2 of 9)

Aug 24 - Fri
  V-15 Friday Night Races
Aug 25 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Aug 26 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  M. MIttman
Crew:  G. Mittman, S. Watson, Butler, Berger, Szoboky
Aug 29 - Wed
  Wednesday Evening Racing
6:30 pm start
Laser Fleet
Series III  (Week 3 of 9)

Aug 31 - Fri -- Sep 01 - Sat
  AYC Centerboard Regatta
ILCA-NA District 15 Circuit Event
Austin Yacht Club
Sep 01 - Sat -- Sep 02 - Sun
  Austin Yacht Club Centerboard Regatta
District 15 Texas Laser Circuit
Sep 01 - Sat
  ERC (Executive Race Committee) for September
Forest Atkins
Sep 01 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Sep 01 - Sat
6:00 PM - 10:00 PM
  snoyer bday party
Sep 02 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  G. Olsen
Crew:  L. Olsen, Esfahani, Lockey, Westlake, Weston
Sep 04 - Tue
  CSC Board Meeting
CSC Clubhouse
7pm
Sep 05 - Wed
  Wednesday Evening Racing
6:30 pm start
Laser Fleet
Series III  (Week 4 of 9)

Sep 07 - Fri
6:30 PM
  1st Friday Party
Theme Labor Day
Sep 08 - Sat -- Sep 09 - Sun
  Jr. Ol'Man of the Sea Regatta
Texas Sailing Association Youth Circuit Regatta
Fort Worth Boat Club
Sep 08 - Sat
  Single-Hand Regatta
Corinthian Fleet
Sep 08 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Sep 09 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  J. Perna
Crew:  C. Perna, T. Collins, Hiltabidle, Marosz, Beanland
Sep 12 - Wed
  Wednesday Evening Racing
6:30 pm start
Laser Fleet
Series III  (Week 5 of 9)

Sep 13 - Thu
6:00 AM - 11:00 AM
  bud bush-ebby holiday charity bike ride
Sep 15 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Sep 16 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Corinthian Fleet
PRO:  Brown
Crew: Krasner, Barrett, Buie, McCoy, Joseph, Wilson
Sep 19 - Wed
  Wednesday Evening Racing
6:30 pm start
Laser Fleet
Series III  (Week 6 of 9)

Sep 21 - Fri
6:00 PM - 10:00 PM
  rowland foerster hs event
Sep 22 - Sat
  Kretsinger Party
Main Clubhouse
6 pm -11 pm
Sep 22 - Sat
  SMU Fall Regatta
Sep 22 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Sep 22 - Sat -- Sep 23 - Sun
  Endless Summer Regatta
Texas Sailing Association Youth Circuit Regatta
Seabrook Sailing Club
Sep 22 - Sat -- Sep 23 - Sun
  Fort Worth Boat Club Laser Regatta
District 15 Texas Laser Circuit
Sep 23 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  T. Perna
Crew:  Gladden, Jewell, Futch, Christison, Crothers
Sep 26 - Wed
  Wednesday Evening Racing
6:30 pm start
Laser Fleet
Series III  (Week 7 of 9)

Sep 28 - Fri
6:00 PM - 11:00 PM
  george maney event
Sep 29 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Sep 29 - Sat -- Sep 30 - Sun
  Harvester Cup Corinthian Fleet Championship
Corinthian Fleet
Sep 30 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  Richards
Crew:  Faust, Stolley, Denison, Fetter, Fielder
Sep 30 - Sun
5:30 PM - 7:00 PM
  Flying Scot Fleet 23 - Meet and Greet Event
If you are interested in finding out more about Flying Scot sailboat and the Flying Scot Fleet 23, join the fleet after club races (approximately 5:30PM). Food & beverages will be provided by Fleet 23. Come out and meet members of Flying Scot Fleet 23 and find out more about the Fleet 23 activities and the Flying Scot sailboat. RSVP to flyingscotfleet@cscsailing.org or gretamittman@gmail.com
Oct 01 - Mon
  ERC (Executive Race Committee) for October
Burton Shepherd
Oct 02 - Tue
  CSC Board Meeting
CSC Clubhouse
7pm
Oct 03 - Wed
  Wednesday Evening Racing
6:30 pm start
Laser Fleet
Series III  (Week 8 of 9)

Oct 06 - Sat
  State Fair Regatta
One-day regatta open to all centerboards and Corinthian.
Oct 06 - Sat -- Oct 07 - Sun
  Laserpalooza Regatta
Arlington Yacht Club
Oct 06 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Oct 06 - Sat
6:00 PM - 10:00 PM
  PAST COMMODORE'S DINNER
ALL ARE INVITED TO THANK OUR PAST COMMODORES FOR THEIE SERVICE AND TO HEAR HOW GREAT IT WAS, AND IS.  NOMIAL CHAREGE FOR DINNER, RESERVATIONS REQUIRED.  AFTER STATE FAIR REGATTA.
Oct 07 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  Rist
Crew:  Babb, Ramsey, R. Jones, Cross, A. Montgomery
Oct 10 - Wed
  Wednesday Evening Racing (End of season)
6:30 pm start
Laser Fleet
Series III  (Week 9 of 9)

Oct 12 - Fri
  Duffell Celebration
Main Clubhouse
3 pm - 11 pm
Oct 13 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Oct 13 - Sat -- Oct 14 - Sun
  Choco-Palooza Regatta
Texas Sailing Association Youth Circuit Regatta/
End-of-Year Banquet/
Rush Creek Yacht Club
Oct 14 - Sun
  Club & Lake Championship
Open to all boats and skippers who are members of CSC or WRBC.
Oct 19 - Fri
  Flying Scot Open House Shrimp Boil, Cocktails & Chalk Talk
Flying Scot Fleet 23 welcomes out of town sailors and guests for the kick-off of the 2012 Open House Regatta. Join the fleet for a shrimp boil & cocktails. A Chalk Talk on the finer points of Scot racing will be held in conjunction with the event.  So be at CSC around 6PM start off the weekend of Flying Scot racing.
Oct 20 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Oct 20 - Sat -- Oct 21 - Sun
8:00 AM - 11:30 PM
  Flying Scot Open House Regatta
Flying Scot Fleet 23 hosts it annual Flying Scot Open House Regatta. Open to all Flying Scot sailors, this regatta is a great time. Choose to sail in either the Challenger or Championship fleet. The regatta festivities start off on Friday evening and continue through Sunday early afternoon.
Oct 21 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Corinthian Fleet
PRO:  Krasner
Crew:  Skelton, Hager, Mihm, Salyards, Pinkston, Cheek
Oct 26 - Fri
5:00 PM - 11:00 PM
  jimmy benedetto function
Oct 27 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Oct 27 - Sat
6:00 PM - 10:00 PM
  troy wise party
Oct 28 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  Roy
Crew:  Brown, Fielder, Jackson, Murphy, Watson
Oct 28 - Sun
6:00 PM
  Wendy Soltero Memorial
Oct 31 - Wed
2:00 PM - 10:00 PM
  robt dorrell halloween party
Nov 01 - Thu
  ERC (Executive Race Committee) for Novemeber
Mark Babb
Nov 02 - Fri -- Nov 04 - Sun
  Lake Canyon Yacht Club Wurstfest Regatta
District 15 Texas Laser Circuit
Nov 03 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Nov 04 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Laser Fleet
Nov 06 - Tue
  CSC Board Meeting
CSC Clubhouse
7pm
Nov 09 - Fri
6:00 PM - 11:00 PM
  CSC ANNUAL AWARDS BANQUET
COME AND HONOR OUR SAILORS FOR THEIR PARTICIAPATION IN RACING AT CSC AND OTHER VENUES.  A STUNNING EVENING AT THE PARK CITIES CLUB-BEVERAGE, FOOD, DANCING ETC.  SMALL FEE, RESERVATIONS REQUIRED.
Nov 10 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Nov 11 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  Shepherd
Crew:  Boers, Foerster, Justus, S. McCombs, D. McCombs
Nov 14 - Wed
5:00 PM - 10:00 PM
  shnelly/jack tilbury event
Nov 17 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Nov 18 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
V-15 & SMU
Nov 22 - Thu
1:00 PM - 6:00 PM
  turkey day party. beth labos basile faimily
Nov 24 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Nov 25 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
CSC Board
Dec 01 - Sat
  ERC (Executive Race Committee) for December
Red Dog Jones
Dec 01 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Dec 02 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Corinthian Fleet
PRO:  Skelton
Crew:  Beall, Mitch, Cox, Drechsler, Seymour, Webster
Dec 04 - Tue
  CSC Board Meeting
Location TBA
7 pm
Dec 08 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Dec 09 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Radio Control Fleet
Dec 15 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Dec 16 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  Grail
Crew:  Strong, F. Atkins, S. Atkins, Mikeska, Fleming
Dec 22 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Dec 23 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  Szaboky
Crew:  K. Gough, H. Gough, Bush, T. Miller, M. Miller
Dec 29 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Dec 30 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  Tears
Crew:  Skyles, Manicchia, Labute, Hockerd, G. Olsen