Corinthian Sailing Club Logo
Spacer
 

Corinthian Sailing Club Calendar

Scheduling Activities at the Club - Follow this link for detailed information and policies about scheduling the club facilities. Please review these procedures and follow the checklist when scheduling an event.

April 2009
S M T W T F S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9

Apr 05 - Sun -- Apr 26 - Sun
  ERC Bob Ban Buren
Apr 05 - Sun
  FS - Race Duty
Bob Gough PRO,

JC Adrian,

Judy Adrian,

Steve McCombs,

De McCombs,

Trevor Fetter

Apr 15 - Wed
6:30 PM
  Wednesday Night Fun Races start
The first of the Wednesday Night Fun Races of 2009 will be on April 15th.  Come learn racing in an atmosphere that’s more relaxed than the regular Sunday races.  Several short races will give concentrated experience in starting, mark rounding and other racing techniques.
Apr 18 - Sat -- Apr 19 - Sun
  SEISA Womans Championship
SMU will host at CSC
Apr 18 - Sat
  Leadership Dallas Red Dog 1000-1500
Apr 19 - Sun
  FS - Race Duty
Chris Dukeminier PRO,

Tracy Aber,

John Seifrick,

Deidra Willingham,

Trey Fielder,

Scott Mauney

Apr 22 - Wed
  Jeff Snoyer C of C 1700 - 1900 hrs.
Apr 24 - Fri -- Apr 26 - Sun
  Centerboard Leukemia Cup Regatta
Apr 26 - Sun
  Laser - Race Duty
Apr 29 - Wed
  Wed. Nite Races
Apr 29 - Wed
  Laser/Fun Races
May 01 - Fri
  First Friday Uno de Mayo party
May 01 - Fri -- May 31 - Sun
  ERC Greta Mittman
May 02 - Sat
  R.C. Boats IOM Regatta 1000-1630 hrs.
May 02 - Sat -- May 03 - Sun
  Leukemia Cup at DCYC
May 02 - Sat
  Tim Vickery Party 1700 - 2100 hrs.
May 03 - Sun
  V-15 race duty
May 05 - Tue
  Adult Sailing Classes
May 06 - Wed
  Laser/Fun Races
May 07 - Thu
  Adult Sailing Classes
May 10 - Sun
  FS - Race Duty
Red Dog Jones PRO,

Kyle Smith,

Bill Draheim,

Scott Stolley,

Larry Boerder,

Boerder’s Crew

May 10 - Sun
  Mother's Day
May 12 - Tue
  Adult Sailing Classes
May 13 - Wed
  Special Olympic Regatta
May 13 - Wed
  Laser/Fun Races
May 14 - Thu
  Adult Sailing Classes
May 16 - Sat
  Perna Party 1500 - 2300hrs.
May 16 - Sat
  Corinthian Hired Gun Regatta
May 17 - Sun
  R C Race Duty
May 19 - Tue
  Adult Sailing Classes
May 20 - Wed
  Laser/Fun Races
May 21 - Thu
  Adult Sailing Classes
May 23 - Sat -- May 24 - Sun
  Snipe Southwestern Regatta
May 24 - Sun
  FS - Race Duty
Kelly Gough PRO,

Jeff Perna,

Mike Hiltebidle,

Robert Cummings,

Brenda,  Gary Christison

May 27 - Wed
  Laser/Fun Races
May 28 - Thu
  Diane VanBuren party 1700 - 2200
May 30 - Sat -- May 31 - Sun
  Mallory & Adams Cup Area F
May 30 - Sat
  Susan Gregory Party 1500-2300 hrs.
May 31 - Sun
  Corinthian Race Duty
Jun 01 - Mon -- Jun 30 - Tue
  ERC John Diggins
Jun 02 - Tue
  Adult Sailing Classes
Jun 03 - Wed
  New Menber Welcome Nite Sail 1800 hrs.
Jun 03 - Wed
  Laser/Fun Races
Jun 04 - Thu
  Adult Sailing Classes
Jun 05 - Fri
  First Friday - CSC Blues Night
See events for details.
Jun 05 - Fri
  Sheryl Perier CSC Promotion 1330 - 1500
Jun 06 - Sat
  Tim McCune party 1700 - 2300
Jun 06 - Sat -- Jun 07 - Sun
  Butterfly Wrangle WRBC
Jun 07 - Sun
  Snipe Race Duty
Jun 09 - Tue
  Adult Sailing Classes
Jun 10 - Wed
  Laser/Fun Races
Jun 11 - Thu
  Adult Sailing Classes
Jun 13 - Sat -- Jun 15 - Mon
  Sears/Bemis/Smythe Qualifer
Jun 14 - Sun
  Laser Race Duty
Jun 16 - Tue
  Adult Sailing Classes
Jun 17 - Wed
  Laser/Fun Races
Jun 18 - Thu
  Adult Sailing Classes
Jun 20 - Sat
  Corinthian Captains Challenge
Jun 21 - Sun
  FS - Race Duty
Rick Tears PRO,

John Skyles,

Kyle Smith,

Jeffrey Marosy,

Scott Stolley,

David Butler

Jun 24 - Wed
  Laser/Fun Races
Jun 28 - Sun
  Corinthian Race Duty
Jul 01 - Wed -- Jul 30 - Thu
  ERC Gibb Joseph
Jul 01 - Wed
  Laser/Fun Races
Jul 04 - Sat
  First Saturday July 4th party
Jul 05 - Sun
  CSC Board Race Duty
Jul 08 - Wed
  Laser/Fun Races
Jul 11 - Sat -- Jul 16 - Thu
  Jr. Texas Race Week
Jul 12 - Sun
  FS - Race Duty
Tom Miller PRO,

Melissa Miller,

Chris Dukeminier,

Tracy Aber,

Gavin Rudolph,

Gary Runyon

Jul 15 - Wed
  Laser/Fun Races
Jul 18 - Sat
  Junior Sailing Beginning Regatta 0830 - 1230 Clubhouse
Jul 19 - Sun
  Laser Race Duty
Jul 22 - Wed
  Laser/Fun Races
Jul 23 - Thu
  Dee McCombs Sailing for Rhinos 1530 - 2100
Jul 25 - Sat
  Kevin Whelan family party. 1900 - 2300
Jul 26 - Sun
  FS - Race Duty
Frank Richards PRO,

Bruce Faust,

Paul LaBute,

Jim Hockert,

Susan Justus,

Jerry Stark,

Jul 29 - Wed
  Laser/Fun Races
Jul 31 - Fri
  Anderson Jones party 2000 - 2200 hrs.
Aug 01 - Sat -- Aug 07 - Fri
  Flying Scot North American Championship
Aug 01 - Sat -- Aug 31 - Mon
  ERC Pat Manicchia
Aug 01 - Sat
  Corinthian Fleet Social 1800 - 2300
Aug 02 - Sun
  Corinthian - Race Duty
Aug 05 - Wed
  Laser/Fun Races
Aug 07 - Fri -- Aug 09 - Sun
  Laser Nationls
Aug 07 - Fri
  First Friday Party
Aug 09 - Sun
  FS - Race Duty
John Diggins PRO,

Trevor Fetter,

Trey Fielder,

Sandy Denison,

Roland Foerster,

Bill Heck

Aug 12 - Wed
  Laser/Fun Races
Aug 15 - Sat
  Sara Dement party 1800 - 2400
Aug 16 - Sun
  V15 - Race Duty
Aug 19 - Wed
  Laser/Fun Races
Aug 23 - Sun
  RC Boats - Race Duty
Aug 26 - Wed
  Laser/Fun Races
Aug 29 - Sat
  Pinkston family party 1800 - 2200 hrs
Aug 30 - Sun
  Juniors - Race Duty
Sep 01 - Tue -- Sep 30 - Wed
  ERC - Scott Mauney
Sep 02 - Wed
  Laser/Fun Races
Sep 05 - Sat
  Flying Scot Fleet Meeting 1800 - 2200 hrs.
Sep 06 - Sun
  FS - Race Duty
Tom Wathins PRO,

Burton Shepherd,

Frank Collins,

Gary Christison,

Paul LaBute,

Jim Hockert

Sep 09 - Wed
  Laser/Fun Races
Sep 12 - Sat
  Corinthian Single Hand Regatta
Sep 12 - Sat
  SMU Fall Regatta
Sep 12 - Sat
  Harrington Family Party 1700 - 2300 hrs.
Sep 13 - Sun
  Laser - Race Duty
Sep 16 - Wed
  Laser/Fun Races
Sep 18 - Fri
  Kyle Smith party
Sep 19 - Sat -- Sep 20 - Sun
  Texas Laser Circuit (District 15) Event No. 6
2009 CSC Laser Regatta on White Rock Lake - Details Soon
Sep 20 - Sun
  Board - Race Duty
Sep 23 - Wed
  Laser/Fun Races
Sep 26 - Sat
  CSC Open House & Boat Show
Sep 27 - Sun
  FS - Race Duty
Richard Wade PRO,

Jennifer Judkins,

Ed Lockey,

Lisle Eddy,

James McNutt,

Greg Sims

Sep 30 - Wed
  Laser/Fun Races
Oct 01 - Thu -- Oct 30 - Fri
  ERC - Bob Harrington
Oct 03 - Sat
  State Fair Regatta
Oct 04 - Sun
  Corinthian - Race Duty
Oct 06 - Tue
7:00 PM - 10:00 PM
  CSC Board Meeting
7pm, at the Clubhouse.
Oct 07 - Wed
  Laser/Fun Races
Oct 10 - Sat
  Corinthian Harvester Cup
Oct 11 - Sun
  Snipe - Race Duty
Oct 14 - Wed
  Laser/Fun Races
Oct 17 - Sat -- Oct 18 - Sun
  Flying Scot Open House
Oct 18 - Sun
  Laser - Race Duty
Oct 24 - Sat
  Shelley Roberts Function
Oct 25 - Sun
  White Rock Lake Championship
White Rock Lake Championship and Maurice Martin Championship (CSC Club Championship) - See Regatta Notices

Oct 25 - Sun
  Race Duty
CSC Board has race duty.
Oct 27 - Tue
  Bob Jones family party 1730 - 2200
Oct 30 - Fri
  Kyle Philips Halloween Party !800 - 2300 hrs.
Oct 31 - Sat -- Nov 01 - Sun
  Wurstfest Regatta LCYC
Oct 31 - Sat -- Nov 01 - Sun
  R.C. Boats IOM Region 5 Regatta
Oct 31 - Sat
  CSC Halloween Party by Robert Dorrell !700 -2300 hrs
Nov 01 - Sun
  Corinthian - Race Duty
Nov 01 - Sun -- Nov 30 - Mon
  ERC Red Dog Jones
Nov 03 - Tue
7:00 PM - 9:00 PM
  CSC Board Meeting
CSC Board meeting at 7pm at Clubhouse
Nov 06 - Fri
  Juniors Event / Rene Comen 1700 - 2200
Nov 08 - Sun
  FS - Race Duty
Roland Foerster PRo,

Susan Justus,

Susan Justus,
Tom Watkins,

Charles Dozier,

Roger Hansen,

Red Dog Jones

Nov 08 - Sun
  Tricia White family party 1800 - 2100
Nov 15 - Sun
  SMU - Race Duty
Nov 20 - Fri
  CSC Annual Banquet
Nov 21 - Sat
1:00 PM - 8:00 PM
  Youth Program Social
Contact Renee Comen for details
Nov 22 - Sun
  FS - Race Duty
Rick Tears PRO,

Burton Shepherd,

Frank Collins,

Bill Heck,

Frank Richards,

Jeffrey Marosy

Nov 29 - Sun
  Corinthian - Race Duty
Dec 01 - Tue -- Dec 30 - Wed
  ERC Burton Shepherd
Dec 06 - Sun
  RC Boats - Race Duty
Dec 13 - Sun
  FS - Race Duty
Ted Perna PRO,

Mike Hiltabidle,

Jeff Perna,

Kent Gladden,

Frank Collins,

Gary Runyon

Dec 20 - Sun
  Corinthian - Race Duty
Dec 27 - Sun
  FS - Race Duty
David Butler PRO,

Debbie Adams,

Pete Seymour,

John Seifrick,

George Jones,

Tony Collins

Jan 01 - Fri -- Jan 31 - Sun
  ERC - Kelly Gough
Jan 01 - Fri
10:30 AM
  New Year's Day Sail
We'll get together at 10:30am or so. Many people bring a pot luck to share at this annual event.
Jan 03 - Sun
  FS - Race Duty
Scott Mauney PRO,

Bob Gough,

Deidra Willingham,

Steve McCombs,

De McCombs

Jan 10 - Sun
  Juniors - Race Duty
Jan 16 - Sat
5:00 PM
  Corinthian Fleet Meeting
Contact Jill Perez for details
Jan 17 - Sun
  Corinthian - Race Duty
Jan 21 - Thu
  CSC Annual Meeting at Royal Oaks Country Club
Jan 24 - Sun
  Snipe - Race Duty
Jan 29 - Fri
  Flying Scot Fleet Meeting
Flying Fleet 23 Meeting
January 29th @ 7:00 pm
Location:
Paul Labute, Inc
10735 Sandhill Road
Dallas, TX 75238
Fleet officers for 2010 will be elected.
Jan 31 - Sun
  FS - Race Duty
Kelly Gough PRO,

JC Adrian,

Judy Adrian,

Ted Perna,

Kent Gladden

Feb 01 - Mon -- Feb 28 - Sun
  ERC Ken Brown
Feb 07 - Sun
  RC Boats - Race Duty
Feb 13 - Sat
4:00 PM - 12:00 AM
  Member Event
Robert and Terri Dorrell Mardi Gras Party
Feb 14 - Sun
  SMU - Race Duty
Feb 20 - Sat
  SMU Frozen Hate Regatta
Feb 21 - Sun
  FS - Race Duty
Richard Wade PRO,

Jennifer Judkins,

Ed Lockey,

Lisle Eddy,

Pete Seymour,

Greg Sims

Feb 28 - Sun
  Corinthian - Race Duty
Mar 01 - Mon -- Mar 30 - Tue
  ERC Norm Grail
Mar 03 - Wed -- Mar 04 - Thu
  Road Runner
Texas Jr. Laser Championship
Austin Yacht Club
Mar 07 - Sun
  FS - Race Duty
Tom Miller PRO,

Melissa Miller,

Bill Draheim,

Tony Collins,

Mike Hiltebidle

Mar 09 - Tue
  Board meeting moved back one week to 3/9
Mar 14 - Sun
  Daylight Saving Time Begins
Mar 14 - Sun
  Lasers - Race Duty
Mar 15 - Mon -- Mar 17 - Wed
  Metroplex Youth Sailing
Mar 19 - Fri -- Mar 21 - Sun
  RC Blowout Regatta
Mar 21 - Sun
  FS - Race Duty
Pat Manicchia PRO,

John Diggins,

Charles Dozier,

Jerry Stark,

George Jones,

Roger Hansen

Mar 27 - Sat
  Spruce Up Day
Mar 28 - Sun
  Corinthian - Race Duty
Apr 01 - Thu -- Apr 30 - Fri
  ERC - Bob Van Buren