Corinthian Sailing Club Logo
Spacer
 

Corinthian Sailing Club Calendar

Scheduling Activities at the Club - Follow this link for detailed information and policies about scheduling the club facilities. Please review these procedures and follow the checklist when scheduling an event.

June 2010
S M T W T F S
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10

Jun 01 - Tue -- Jun 30 - Wed
  ERC - Red Dog
Jun 01 - Tue
6:00 PM - 10:00 PM
  Montgomery Graduation Party
Jun 04 - Fri
  CSC First Friday Party
Jun 05 - Sat
  Butterfly Wrangle @ WRBC
Jun 06 - Sun
  Corinthians - Race Duty Bill Wilson PRO
Jun 07 - Mon -- Jun 18 - Fri
  Jr. Sailing Classes #1
Jun 12 - Sat
  Corinthian Regatta
Jun 13 - Sun
  Lasers - Race Duty
Jun 20 - Sun
  RC - Race Duty
Jun 25 - Fri
7:00 PM - 10:00 PM
  Mark Courtney
Jun 26 - Sat
4:00 PM - 10:00 PM
  Diane Van Buren's Party
Jun 27 - Sun
  FS - Race Duty
PRO - Chris Dukeminier; Tracy Aber; John Seifrick; Deidra Willingham; Trey Fielder; Gary Christison
Jun 28 - Mon -- Jul 02 - Fri
  Flying Scot Nationals @ Bay Waveland, MS
Jul 01 - Thu -- Jul 31 - Sat
  ERC - Norm Grail
Jul 04 - Sun
  Corinthians - Race Duty
Jul 04 - Sun
6:00 PM
  Independence Day Bash
BBQ, Beer, Sailing and Live Music on the Dock
Jul 11 - Sun
  FS - Race Duty
PRO - Red Dog Jones; Kyle Smith; Bill Draheim; Scott Stolley; Larry Boerder; Boerder's Crew
Jul 17 - Sat
10:00 AM - 4:00 PM
  Hoewa'a Outrigger Canoe Club's first Paddle for the Cure at White Rock Lake.
www.hdocc.com
Jul 17 - Sat
6:00 PM
  Corinthian Fleet Mid-Year Social
Jul 18 - Sun
  RC - Race Duty
Jul 22 - Thu
6:00 PM - 9:30 PM
  Sailing for Rhinos
Jul 25 - Sun
  FS - Race Duty
PRO - Ted Perna; Kent Gladden; Robert Cummings; Brenda; Sandy Denison; Tom Watkins
Jul 31 - Sat
  CSC Junior Beginner's Regatta
Jul 31 - Sat
9:30 AM - 12:00 PM
  Seminar on Race Management, Powerboat Management and AED Training
The Race Management portion of the seminar will teach the theory and practice of managing a sailboat race on White Rock Lake. This slide-driven training covers course selection and how W,T,O,K and G courses are set up (and what they are). All aspects of race management will be described: starting, recalling, penalizing, shortening and changing course, finishing, postponing and abandoning.
The powerboat handling section which follows will get you qualified to use a rescue boat on White Rock Lake.
The final part of the seminar will cover how to use CSC’s AED.
CSC has a history of excellence in Race Management. Your involvement will help keep this tradition going. The seminar is free and handouts and refreshments will be provided.
Aug 01 - Sun -- Aug 31 - Tue
  ERC - Gibb Joseph
Aug 01 - Sun
  Corinthians - Race Duty
PRO: Ken Brown; Cindy Hanifen, Alex Dolney, Jill Perez, Miranda Prater, Peter Rose, David Barrett
Aug 06 - Fri
  CSC First Friday Party
Aug 08 - Sun
  FS - Race Duty
PRO - Frank Richards; Bruce Faust; Paul LaBute; Jim Hockert; Dave Butler; Gary Runyon
Aug 15 - Sun
  Lasers - Race Duty
Aug 22 - Sun
  Juniors - Race Duty
Aug 28 - Sat -- Aug 29 - Sun
  Sunfish Regatta at WRBC
Aug 29 - Sun
  FS - Race Duty
PRO - Kelly Gough; Jeff Perna; Mike Hiltabidle; Roger Hansen; Pete Seymour; George Jones
Sep 01 - Wed -- Sep 30 - Thu
  ERC - Ken Brown
Sep 03 - Fri
  CSC First Friday Party
Sep 03 - Fri
7:00 PM
  Flying Scott Meeting
Sep 05 - Sun
  Corinthians - Race Duty
PRO Alvin Skelton; Bart Buie, David Knoblock, Mike Seay, Cindy Hanifen, Pat Glynn, Bill Cheek
Sep 10 - Fri
5:30 PM - 11:00 PM
  Shelly Tilbury party
Sep 11 - Sat
  CSC Open House & Wooden Boat Show
Held in conjunction with Laser Regatta.
Sep 11 - Sat -- Sep 12 - Sun
  Laser Regatta
Sep 12 - Sun
  FS - Race Duty
PRO - Roland Foerster; Susan Justus; Burton Shepherd; Amanda Boers; John Diggins; Charles Dozier
Sep 17 - Fri
5:00 PM - 11:00 PM
  Mike Hiltabidle party
Sep 18 - Sat
  Corinthian Single Hand Regatta
Sep 18 - Sat
5:00 PM - 10:00 PM
  Jill Perez party
Sep 19 - Sun
  Board - Race Duty
Sep 19 - Sun
5:00 PM - 10:00 PM
  Bob and Donna Gough church picnic
Sep 25 - Sat
  SMU/SEISA Regatta
Sep 25 - Sat
7:00 PM - 12:00 AM
  Sara Dement party
Sep 26 - Sun
  FS - Race Duty
PRO - Pat Manicchia; Mark Dunn; J.C. Adrian; Judy Adrian; Tony Collins; Debbie Adams
Oct 01 - Fri -- Oct 31 - Sun
  ERC - Bob Harrington
Oct 02 - Sat
  State Fair Regatta
Oct 03 - Sun
  SMU - Race Duty
Oct 09 - Sat -- Oct 10 - Sun
  Corinthian Harvester Cup
Oct 09 - Sat
9:00 AM - 4:30 PM
  Flying Scots on the water racing seminar
Pre Registration required  75$/person.  Contact Greta Mittman or Kelly Gough for more info
Oct 09 - Sat
10:00 AM - 4:00 PM
  Rebel Fleet Party
Oct 10 - Sun
  Snipes - Race Duty
Oct 17 - Sun
  FS - Race Duty
PRO - Scott Mauney; Deidra Willingham; Bob Gough;
Steve McCombs; De McCombs; Mike Mikeska
Oct 22 - Fri
6:00 PM - 12:00 AM
  Lisa Merrit bday party
Oct 23 - Sat
  Past Commodores Dinner at the clubhouse
Details to follow.
Oct 24 - Sun
  White Rock Lake and Club Championship
Race Duty: RC and Board.
Oct 26 - Tue
5:00 PM - 10:00 PM
  Bob Jones Dinner
Oct 29 - Fri
5:00 PM - 11:00 PM
  Mike Hltabidle party
Oct 30 - Sat -- Oct 31 - Sun
  Wurstfest Regatta @ LCYC
Oct 30 - Sat -- Oct 31 - Sun
  Terlingua Regatta @ DCYC
Oct 30 - Sat
3:00 PM - 12:00 AM
  Robert Dorrell's Halloween Party
Oct 31 - Sun
  FS - Race Duty
PRO - Tom Watkins; Trevor Fetter; Trey Fielder;
Chris Dukeminier; Tracy Aber; Jerry Stark
Nov 01 - Mon -- Nov 30 - Tue
  ERC - John Diggins
Nov 04 - Thu
6:00 PM - 8:00 PM
  Scott Sura/Lisa Taylor
Nov 06 - Sat
9:00 AM - 4:00 PM
  Race Team Practice
Metroplex race team and Opti green fleet practice
Nov 07 - Sun
  Corinthians - Race Duty
PRO Bill Wilson; Lester Cox, Kurt Kretsinger, Bob Manning, Jerry Samms, Jill Perez, Alex Dolney
Nov 07 - Sun
  End of Daylight Savings Time
Nov 14 - Sun
  FS - Race Duty
PRO - Rick Tears; John Sykes; Barbara Rudolph; Glenn Rudolph; Gary Christison; Gary Runyon
Nov 19 - Fri
7:00 PM - 11:00 PM
  CSC Annual Banquet
Filter Building on White Rock Lake. Mark your calendars - more info to come
Nov 20 - Sat
9:00 AM - 4:00 PM
  Race Team Practice
Metroplex race team and Opti green fleet practice
Nov 21 - Sun
  SMU - Race Duty
Nov 25 - Thu
11:00 AM - 5:00 PM
  Bob Harrington Family Party
Nov 28 - Sun
  FS - Race Duty
PRO - Greta Mittman; Michael Mittman; George Szaboky; John Seifrick; Bill Draheim; Scott Stolley
Dec 01 - Wed -- Dec 31 - Fri
  ERC - Burton Shepherd
Dec 05 - Sun
  Corinthians - Race Duty
PRO Gibb Joseph; Mac McCoy, Miranda Prater, Pete Rose, Rob Dreshler, Jim Matingly, David Barrett
Dec 12 - Sun
  Snipes - Race Duty
Dec 19 - Sun
  Lasers - Race Duty
Dec 26 - Sun
  FS - Race Duty
PRO - Richard Wade; Jennifer Judkins; Robert Cummings; Brenda; James McNutt; Greg Sims
Jan 01 - Sat -- Jan 31 - Mon
  ERC - Kelly Gough
Jan 02 - Sun
  Corinthians - Race Duty
PRO Alvin Skelton; Bart Buie, Mike Seay, Mark Mihm, Bob Manning, Bill Cheek, Sandra Webb, Miranda Prater
Jan 04 - Tue
  Corinthians - Race Duty
Jan 09 - Sun
  FS - Race Duty
PRO - David Butler; Debbie Adams; Larry Boerder; Boerder's crew; Paul LaBute; Jim Hockert
Jan 13 - Thu
7:30 PM
  CSC Annual Meeting
See details on events page.
Jan 15 - Sat
4:00 PM - 10:00 PM
  Corinthian Fleet #1 Meeting
Jan 16 - Sun
  Juniors - Race Duty
Jan 23 - Sun
  V15s - Race Duty
Jan 30 - Sun
  FS - Race Duty
PRO - Ted Perna; Kent Gladden; Mike Hiltebidle; Sandy Denison; Bill Heck; John Diggins
Jan 31 - Mon
4:00 PM - 10:00 PM
  Sara Dement party
Feb 01 - Tue -- Feb 28 - Mon
  ERC - Bill Wilson
Feb 06 - Sun
  Corinthians - Race Duty
PRO Bill Wilson; Diane VanBuren, Lester Cox, Kurt Kretsinger, Pat Glynn, Jerry Samms, David Knoblach
Feb 13 - Sun
  Snipes - Race Duty
Feb 13 - Sun
4:30 PM - 6:30 PM
  Carrie Agapie
Feb 19 - Sat
  SMU Frozen Hate Regatta
Feb 20 - Sun
  Lasers - Race Duty
Feb 25 - Fri
6:30 PM - 9:30 PM
  Carrie Agapie Bar BQ
Feb 27 - Sun
  FS - Race Duty
PRO - Kelly Gough; Mike Mikeska; Jeff Perna; Susan Justus; Red Dog Jones; Kyle Smith
Mar 01 - Tue -- Mar 30 - Wed
  ERC - Phil Morris
Mar 05 - Sat
6:30 PM - 11:00 PM
  Laser Fleet Meeting and Party at the clubhouse
Mar 06 - Sun
  Corinthians - Race Duty
PRO Gibb Joseph; Mac McCoy, Ken Brown, Cindy Hannifen, Alex Dolney, Jill Perez, Pete Rose
Mar 07 - Mon -- Mar 11 - Fri
  FS Midwinters@ Sarasota FL
Mar 10 - Thu
5:30 PM
  Sara Dement and Friends
Mar 13 - Sun
  FS - Race Duty
PRO - Pat Manicchia; Mark Dunn; Roland Foerster; Tom Watkins; George Szaboky; Roger Hansen
Mar 19 - Sat -- Mar 20 - Sun
8:00 AM - 11:00 PM
  White Rock Cup (Large Regatta) Radio Control
All day Saturday and Sunday.
This is the last major event for the IOM class and it determines the rankings for who will represent the US in the World Championships.
Mar 20 - Sun
  Lasers - Race Duty
Mar 26 - Sat
  Corinthian Hang 10 Regatta
Mar 27 - Sun
  FS - Race Duty
PRO - Scott Mauney; Greta Mittman; Michael Mittman; Jerry Stark; Pete Seymour; Tony Collins
Apr 02 - Sat
  Spruce up Day
Apr 03 - Sun
  ERC For the month Steve Comen
Apr 03 - Sun
  Laser - Race Duty Splash Day
PRO - Norm Grail
Apr 05 - Tue
7:00 PM - 10:00 PM
  CSC Board Meeting at the clubhouse
Apr 07 - Thu
6:30 PM - 8:00 PM
  Initial meeting of the CSC Womens Sailing Program
Apr 09 - Sat -- Apr 10 - Sun
  TSA Rock the Rock Regatta
TSA Rock the Rock Junior Regatta at CSC
Apr 10 - Sun
  RC - Race Duty
Apr 13 - Wed
  Wed night races
 First Wed night race at 6:30 - PRO Bob Gough
Apr 16 - Sat
  March of Babies (Dime)
White Rock Lake Park will be crowded.
Apr 16 - Sat
  SMU Women's 420 Regatta
Apr 16 - Sat
  Corinthian Fleet - Captains Challenge Regatta
Apr 16 - Sat
4:30 PM - 10:00 PM
  Renee Pinkston party
Apr 17 - Sun
  FS - Race Duty
PRO -   MICHAEL MITTMAN, RACHAEL, COURTNEY, OCBC MEMBER, ADAMS, BERGER
Apr 20 - Wed
  Wed night races
First race at 6:30. PRO Jim O'Connor
Apr 22 - Fri
7:00 PM - 10:00 PM
  Flying Scot Fleet Meeting at the clubhouse
Apr 24 - Sun
  Easter No Races
Apr 27 - Wed
  Wed night races
First race at 6:30. PRO Jim O'Connor
Apr 29 - Fri -- May 01 - Sun
  Leukemia Cup Regatta @ CSC
The Adams Cup Area F Qualifiers (i.e. the Area F Eliminations for the US Women's Championship) will be decided based on the results of the Leukemia Cup Regatta at CSC. Women's teams wishing to participate in the US Women's Championship should enter the Leukemia Cup Regatta and fill out additional paperwork for the US Women's Championship on the day of the event. Ranking in the LCR regatta will determine who qualifies for Area F.
May 01 - Sun
  Corinthians - Race Duty
PRO Skelton; Cox, Drechsler, Webster, Seymour, Mitch
May 01 - Sun
  ERC For the month Bob Harrington
May 03 - Tue
7:00 PM - 10:00 PM
  CSC Board Meeting at the clubhouse
May 04 - Wed
  Wed night races
First race at 6:30. PRO Jim O'Connor
May 06 - Fri -- May 08 - Sun
  Leukemia Cup Regatta @ DCYC
May 06 - Fri
  First Friday Party
Don't miss the first, First Friday Party of the season! 7:00 - 10:00 pm.  Live music by Nina Katrina.  We'll be serving up some tasty tacos and other Mexican dishes in honor of Cinco de Mayo + margaritas, beer & wine.  $10 for members or guests.

May 07 - Sat
  Carolyn Perna Party 4pm-midnight
May 07 - Sat
8:00 AM
  White Rock Lake Centennial Half Marathon
Starts at 8am
May 08 - Sun
  FS - Race Duty
PRO -  BOB HARRINGTON, WESTON, KRASNER, CAMPBELL, SKINNER
May 10 - Tue -- May 14 - Sat
  J-24 Nationals@ DCYC
May 11 - Wed
  Wed night races
First race at 6:30. Need PRO - please contact race@cscsailing.org
May 11 - Wed
8:00 PM - 10:00 PM
  Lecture by Robin Stout on Cruising and Racing
The lecture will start after Wednesday night racing around 8pm, in the clubhouse. All members of CSC are invited.
May 13 - Fri
6:00 PM - 11:55 PM
  Graduation Party for Masie Comen
At the clubhouse.
May 14 - Sat
  Corinthian Hired Gun Regatta
May 15 - Sun
  Board - Race Duty
May 18 - Wed
  Wed night races
First race at 6:30. Need PRO - please contact race@cscsailing.org
May 20 - Fri
  Michael Hiltabidle party
Evening.
May 21 - Sat
6:00 PM - 12:00 AM
  White Rock Boat Club's Centennial Regatta
Jim Stillson Birthday party at the clubhouse. Setup starting at 4pm
May 22 - Sun
  V-15 - Race Duty
May 25 - Wed
  Wed night races
First race at 6:30. Need PRO - please contact race@cscsailing.org
May 26 - Thu
6:30 PM - 9:30 PM
  Cindy Hanifen party at the clubhouse
May 27 - Fri
7:00 PM
  Snipe party at the clubhouse
May 28 - Sat
  2nd Annual White Rock Rowing Sprint Championships
Starts at 7:30am. One day event.
May 28 - Sat -- May 29 - Sun
  75th Annual Southwestern Snipe Championship
May 28 - Sat
8:00 AM - 12:00 PM
  Second Annual Whiterock Sprint Championship
This White Rock Boat House rowing event will run from 8am to approx. noon. About 50 boats will participate in 1km races. Courses will be setup 1+ days before the event. 1km course will be aligned with the anticipated wind direction.
May 28 - Sat
7:00 PM
  Snipe party at the clubhouse
May 29 - Sun
  "Carry The Load" in WRL Park
Runs 4pm on 5/29 until 12:11am on 5/30
May 29 - Sun
  FS - Race Duty
PRO -   FRANK  RICHARDS, BRUCE, WESTLAKE, CREW, TRIPLETT
May 29 - Sun
4:30 PM - 8:30 PM
  Pre-Memorial Day Party
Join us after racing on Sunday for Pre-Memorial Day festivities.  Live music by C.C. Cross.  We'll be cooking up some great hamburgers and hot dogs along with plenty of tasty sides.  We'll have beer, wine and margaritas.  $10 for members and guests.  See ya there...