Corinthian Sailing Club Logo
Spacer
 

Corinthian Sailing Club Calendar

Scheduling Activities at the Club - Follow this link for detailed information and policies about scheduling the club facilities. Please review these procedures and follow the checklist when scheduling an event.

July 2009
S M T W T F S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Jul 01 - Wed -- Jul 30 - Thu
  ERC Gibb Joseph
Jul 01 - Wed
  Laser/Fun Races
Jul 04 - Sat
  First Saturday July 4th party
Jul 05 - Sun
  CSC Board Race Duty
Jul 08 - Wed
  Laser/Fun Races
Jul 11 - Sat -- Jul 16 - Thu
  Jr. Texas Race Week
Jul 12 - Sun
  FS - Race Duty
Tom Miller PRO,

Melissa Miller,

Chris Dukeminier,

Tracy Aber,

Gavin Rudolph,

Gary Runyon

Jul 15 - Wed
  Laser/Fun Races
Jul 18 - Sat
  Junior Sailing Beginning Regatta 0830 - 1230 Clubhouse
Jul 19 - Sun
  Laser Race Duty
Jul 22 - Wed
  Laser/Fun Races
Jul 23 - Thu
  Dee McCombs Sailing for Rhinos 1530 - 2100
Jul 25 - Sat
  Kevin Whelan family party. 1900 - 2300
Jul 26 - Sun
  FS - Race Duty
Frank Richards PRO,

Bruce Faust,

Paul LaBute,

Jim Hockert,

Susan Justus,

Jerry Stark,

Jul 29 - Wed
  Laser/Fun Races
Jul 31 - Fri
  Anderson Jones party 2000 - 2200 hrs.
Aug 01 - Sat -- Aug 07 - Fri
  Flying Scot North American Championship
Aug 01 - Sat -- Aug 31 - Mon
  ERC Pat Manicchia
Aug 01 - Sat
  Corinthian Fleet Social 1800 - 2300
Aug 02 - Sun
  Corinthian - Race Duty
Aug 05 - Wed
  Laser/Fun Races
Aug 07 - Fri
  First Friday Party
Aug 07 - Fri -- Aug 09 - Sun
  Laser Nationls
Aug 09 - Sun
  FS - Race Duty
John Diggins PRO,

Trevor Fetter,

Trey Fielder,

Sandy Denison,

Roland Foerster,

Bill Heck

Aug 12 - Wed
  Laser/Fun Races
Aug 15 - Sat
  Sara Dement party 1800 - 2400
Aug 16 - Sun
  V15 - Race Duty
Aug 19 - Wed
  Laser/Fun Races
Aug 23 - Sun
  RC Boats - Race Duty
Aug 26 - Wed
  Laser/Fun Races
Aug 29 - Sat
  Pinkston family party 1800 - 2200 hrs
Aug 30 - Sun
  Juniors - Race Duty
Sep 01 - Tue -- Sep 30 - Wed
  ERC - Scott Mauney
Sep 02 - Wed
  Laser/Fun Races
Sep 05 - Sat
  Flying Scot Fleet Meeting 1800 - 2200 hrs.
Sep 06 - Sun
  FS - Race Duty
Tom Wathins PRO,

Burton Shepherd,

Frank Collins,

Gary Christison,

Paul LaBute,

Jim Hockert

Sep 09 - Wed
  Laser/Fun Races
Sep 12 - Sat
  Corinthian Single Hand Regatta
Sep 12 - Sat
  Harrington Family Party 1700 - 2300 hrs.
Sep 12 - Sat
  SMU Fall Regatta
Sep 13 - Sun
  Laser - Race Duty
Sep 16 - Wed
  Laser/Fun Races
Sep 18 - Fri
  Kyle Smith party
Sep 19 - Sat -- Sep 20 - Sun
  Texas Laser Circuit (District 15) Event No. 6
2009 CSC Laser Regatta on White Rock Lake - Details Soon
Sep 20 - Sun
  Board - Race Duty
Sep 23 - Wed
  Laser/Fun Races
Sep 26 - Sat
  CSC Open House & Boat Show
Sep 27 - Sun
  FS - Race Duty
Richard Wade PRO,

Jennifer Judkins,

Ed Lockey,

Lisle Eddy,

James McNutt,

Greg Sims

Sep 30 - Wed
  Laser/Fun Races
Oct 01 - Thu -- Oct 30 - Fri
  ERC - Bob Harrington
Oct 03 - Sat
  State Fair Regatta
Oct 04 - Sun
  Corinthian - Race Duty
Oct 06 - Tue
7:00 PM - 10:00 PM
  CSC Board Meeting
7pm, at the Clubhouse.
Oct 07 - Wed
  Laser/Fun Races
Oct 10 - Sat
  Corinthian Harvester Cup
Oct 11 - Sun
  Snipe - Race Duty
Oct 14 - Wed
  Laser/Fun Races
Oct 17 - Sat -- Oct 18 - Sun
  Flying Scot Open House
Oct 18 - Sun
  Laser - Race Duty
Oct 24 - Sat
  Shelley Roberts Function
Oct 25 - Sun
  White Rock Lake Championship
White Rock Lake Championship and Maurice Martin Championship (CSC Club Championship) - See Regatta Notices

Oct 25 - Sun
  Race Duty
CSC Board has race duty.
Oct 27 - Tue
  Bob Jones family party 1730 - 2200
Oct 30 - Fri
  Kyle Philips Halloween Party !800 - 2300 hrs.
Oct 31 - Sat
  CSC Halloween Party by Robert Dorrell !700 -2300 hrs
Oct 31 - Sat -- Nov 01 - Sun
  Wurstfest Regatta LCYC
Oct 31 - Sat -- Nov 01 - Sun
  R.C. Boats IOM Region 5 Regatta
Nov 01 - Sun -- Nov 30 - Mon
  ERC Red Dog Jones
Nov 01 - Sun
  Corinthian - Race Duty
Nov 03 - Tue
7:00 PM - 9:00 PM
  CSC Board Meeting
CSC Board meeting at 7pm at Clubhouse
Nov 06 - Fri
  Juniors Event / Rene Comen 1700 - 2200
Nov 08 - Sun
  FS - Race Duty
Roland Foerster PRo,

Susan Justus,

Susan Justus,
Tom Watkins,

Charles Dozier,

Roger Hansen,

Red Dog Jones

Nov 08 - Sun
  Tricia White family party 1800 - 2100
Nov 15 - Sun
  SMU - Race Duty
Nov 20 - Fri
  CSC Annual Banquet
Nov 21 - Sat
1:00 PM - 8:00 PM
  Youth Program Social
Contact Renee Comen for details
Nov 22 - Sun
  FS - Race Duty
Rick Tears PRO,

Burton Shepherd,

Frank Collins,

Bill Heck,

Frank Richards,

Jeffrey Marosy

Nov 29 - Sun
  Corinthian - Race Duty
Dec 01 - Tue -- Dec 30 - Wed
  ERC Burton Shepherd
Dec 06 - Sun
  RC Boats - Race Duty
Dec 13 - Sun
  FS - Race Duty
Ted Perna PRO,

Mike Hiltabidle,

Jeff Perna,

Kent Gladden,

Frank Collins,

Gary Runyon

Dec 20 - Sun
  Corinthian - Race Duty
Dec 27 - Sun
  FS - Race Duty
David Butler PRO,

Debbie Adams,

Pete Seymour,

John Seifrick,

George Jones,

Tony Collins

Jan 01 - Fri -- Jan 31 - Sun
  ERC - Kelly Gough
Jan 01 - Fri
10:30 AM
  New Year's Day Sail
We'll get together at 10:30am or so. Many people bring a pot luck to share at this annual event.
Jan 03 - Sun
  FS - Race Duty
Scott Mauney PRO,

Bob Gough,

Deidra Willingham,

Steve McCombs,

De McCombs

Jan 10 - Sun
  Juniors - Race Duty
Jan 16 - Sat
5:00 PM
  Corinthian Fleet Meeting
Contact Jill Perez for details
Jan 17 - Sun
  Corinthian - Race Duty
Jan 21 - Thu
  CSC Annual Meeting at Royal Oaks Country Club
Jan 24 - Sun
  Snipe - Race Duty
Jan 29 - Fri
  Flying Scot Fleet Meeting
Flying Fleet 23 Meeting
January 29th @ 7:00 pm
Location:
Paul Labute, Inc
10735 Sandhill Road
Dallas, TX 75238
Fleet officers for 2010 will be elected.
Jan 31 - Sun
  FS - Race Duty
Kelly Gough PRO,

JC Adrian,

Judy Adrian,

Ted Perna,

Kent Gladden

Feb 01 - Mon -- Feb 28 - Sun
  ERC Ken Brown
Feb 07 - Sun
  RC Boats - Race Duty
Feb 13 - Sat
4:00 PM - 12:00 AM
  Member Event
Robert and Terri Dorrell Mardi Gras Party
Feb 14 - Sun
  SMU - Race Duty
Feb 20 - Sat
  SMU Frozen Hate Regatta
Feb 21 - Sun
  FS - Race Duty
Richard Wade PRO,

Jennifer Judkins,

Ed Lockey,

Lisle Eddy,

Pete Seymour,

Greg Sims

Feb 28 - Sun
  Corinthian - Race Duty
Mar 01 - Mon -- Mar 30 - Tue
  ERC Norm Grail
Mar 03 - Wed -- Mar 04 - Thu
  Road Runner
Texas Jr. Laser Championship
Austin Yacht Club
Mar 07 - Sun
  FS - Race Duty
Tom Miller PRO,

Melissa Miller,

Bill Draheim,

Tony Collins,

Mike Hiltebidle

Mar 09 - Tue
  Board meeting moved back one week to 3/9
Mar 14 - Sun
  Lasers - Race Duty
Mar 14 - Sun
  Daylight Saving Time Begins
Mar 15 - Mon -- Mar 17 - Wed
  Metroplex Youth Sailing
Mar 19 - Fri -- Mar 21 - Sun
  RC Blowout Regatta
Mar 21 - Sun
  FS - Race Duty
Pat Manicchia PRO,

John Diggins,

Charles Dozier,

Jerry Stark,

George Jones,

Roger Hansen

Mar 27 - Sat
  Spruce Up Day
Mar 28 - Sun
  Corinthian - Race Duty
Apr 01 - Thu -- Apr 30 - Fri
  ERC - Bob Van Buren
Apr 04 - Sun
  Easter Sunday -- No Racing
Apr 10 - Sat -- Apr 11 - Sun
  Rock the Rock Regatta
Rock the Rock TSA Junior Regatta
Apr 11 - Sun
  Lasers - Race Duty
Apr 17 - Sat
  Snipe Open House
Apr 17 - Sat
  Corinthian Fleet Capt.'s Chal.
Apr 18 - Sun
  RC - Race Duty
Apr 23 - Fri -- Apr 25 - Sun
  Leukemia Cup Regatta at CSC
Apr 25 - Sun
  FS - Race Duty
PRO - Bob Gough; JC Adrian; Judy Adrian; Steve McCombs; De McCombs; Trevor Fetter
Apr 28 - Wed
10:00 AM - 4:00 PM
  Rebel Reunion Party
Apr 29 - Thu
  CSC Board Race Duty
Apr 30 - Fri -- May 02 - Sun
  Leukemia Cup Regatta at DCYC
May 01 - Sat -- May 31 - Mon
  ERC - Greta Mittman
May 02 - Sun
  Corinthians - Race Duty
May 07 - Fri
7:00 PM
  First Friday Party

 Festival de Siete de Mayo”

May 08 - Sat
4:00 PM - 11:00 PM
  Jeff Perna private party
May 09 - Sun
  FS - Race Duty
PRO - Rick Tears; John Skiles; Burton Shepherd; Amanda Boers; Bill Heck; Frank Richards
May 11 - Tue
6:00 PM - 9:00 PM
  Helene's party
May 14 - Fri
5:00 PM - 10:00 PM
  Sara Dement Party
May 15 - Sat
  Corinthian Hired Gun Regatta
May 16 - Sun
  V15s - Race Duty
May 21 - Fri
6:00 PM - 11:30 PM
  Anderson Jones private party
May 22 - Sat -- May 23 - Sun
  74th Snipe Southwestern
May 22 - Sat
1:00 PM - 5:00 PM
  Boy Scout merit badge class and sail
Boy Scout Troop 219 sailing event arranged by Steve Comen
May 23 - Sun
  Board - Race Duty
May 25 - Tue
6:00 PM - 9:30 PM
  Bob Jones party
May 29 - Sat -- May 30 - Sun
  Flying Scot Southwest District Championship
Dallas Corinthian Yacht Club
May 30 - Sun
  FS - Race Duty
PRO - Richard Wade; Jennifer Judkins; Glenn Rudolph; Barbara Rudolph; James McNutt; Greg Sims
May 30 - Sun
5:00 PM
  Pre Memorial Post Race party
Come hang out after the Sunday races
Jun 01 - Tue -- Jun 30 - Wed
  ERC - Red Dog
Jun 01 - Tue
6:00 PM - 10:00 PM
  Montgomery Graduation Party
Jun 04 - Fri
  CSC First Friday Party
Jun 05 - Sat
  Butterfly Wrangle @ WRBC
Jun 06 - Sun
  Corinthians - Race Duty Bill Wilson PRO
Jun 07 - Mon -- Jun 18 - Fri
  Jr. Sailing Classes #1
Jun 12 - Sat
  Corinthian Regatta
Jun 13 - Sun
  Lasers - Race Duty
Jun 20 - Sun
  RC - Race Duty
Jun 25 - Fri
7:00 PM - 10:00 PM
  Mark Courtney
Jun 26 - Sat
4:00 PM - 10:00 PM
  Diane Van Buren's Party
Jun 27 - Sun
  FS - Race Duty
PRO - Chris Dukeminier; Tracy Aber; John Seifrick; Deidra Willingham; Trey Fielder; Gary Christison
Jun 28 - Mon -- Jul 02 - Fri
  Flying Scot Nationals @ Bay Waveland, MS
Jul 01 - Thu -- Jul 31 - Sat
  ERC - Norm Grail