Corinthian Sailing Club Logo
Spacer
 

Corinthian Sailing Club Calendar

Scheduling Activities at the Club - Follow this link for detailed information and policies about scheduling the club facilities. Please review these procedures and follow the checklist when scheduling an event.

September 2009
S M T W T F S
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10

Sep 01 - Tue -- Sep 30 - Wed
  ERC - Scott Mauney
Sep 02 - Wed
  Laser/Fun Races
Sep 05 - Sat
  Flying Scot Fleet Meeting 1800 - 2200 hrs.
Sep 06 - Sun
  FS - Race Duty
Tom Wathins PRO,

Burton Shepherd,

Frank Collins,

Gary Christison,

Paul LaBute,

Jim Hockert

Sep 09 - Wed
  Laser/Fun Races
Sep 12 - Sat
  SMU Fall Regatta
Sep 12 - Sat
  Harrington Family Party 1700 - 2300 hrs.
Sep 12 - Sat
  Corinthian Single Hand Regatta
Sep 13 - Sun
  Laser - Race Duty
Sep 16 - Wed
  Laser/Fun Races
Sep 18 - Fri
  Kyle Smith party
Sep 19 - Sat -- Sep 20 - Sun
  Texas Laser Circuit (District 15) Event No. 6
2009 CSC Laser Regatta on White Rock Lake - Details Soon
Sep 20 - Sun
  Board - Race Duty
Sep 23 - Wed
  Laser/Fun Races
Sep 26 - Sat
  CSC Open House & Boat Show
Sep 27 - Sun
  FS - Race Duty
Richard Wade PRO,

Jennifer Judkins,

Ed Lockey,

Lisle Eddy,

James McNutt,

Greg Sims

Sep 30 - Wed
  Laser/Fun Races
Oct 01 - Thu -- Oct 30 - Fri
  ERC - Bob Harrington
Oct 03 - Sat
  State Fair Regatta
Oct 04 - Sun
  Corinthian - Race Duty
Oct 06 - Tue
7:00 PM - 10:00 PM
  CSC Board Meeting
7pm, at the Clubhouse.
Oct 07 - Wed
  Laser/Fun Races
Oct 10 - Sat
  Corinthian Harvester Cup
Oct 11 - Sun
  Snipe - Race Duty
Oct 14 - Wed
  Laser/Fun Races
Oct 17 - Sat -- Oct 18 - Sun
  Flying Scot Open House
Oct 18 - Sun
  Laser - Race Duty
Oct 24 - Sat
  Shelley Roberts Function
Oct 25 - Sun
  White Rock Lake Championship
White Rock Lake Championship and Maurice Martin Championship (CSC Club Championship) - See Regatta Notices

Oct 25 - Sun
  Race Duty
CSC Board has race duty.
Oct 27 - Tue
  Bob Jones family party 1730 - 2200
Oct 30 - Fri
  Kyle Philips Halloween Party !800 - 2300 hrs.
Oct 31 - Sat
  CSC Halloween Party by Robert Dorrell !700 -2300 hrs
Oct 31 - Sat -- Nov 01 - Sun
  R.C. Boats IOM Region 5 Regatta
Oct 31 - Sat -- Nov 01 - Sun
  Wurstfest Regatta LCYC
Nov 01 - Sun
  Corinthian - Race Duty
Nov 01 - Sun -- Nov 30 - Mon
  ERC Red Dog Jones
Nov 03 - Tue
7:00 PM - 9:00 PM
  CSC Board Meeting
CSC Board meeting at 7pm at Clubhouse
Nov 06 - Fri
  Juniors Event / Rene Comen 1700 - 2200
Nov 08 - Sun
  Tricia White family party 1800 - 2100
Nov 08 - Sun
  FS - Race Duty
Roland Foerster PRo,

Susan Justus,

Susan Justus,
Tom Watkins,

Charles Dozier,

Roger Hansen,

Red Dog Jones

Nov 15 - Sun
  SMU - Race Duty
Nov 20 - Fri
  CSC Annual Banquet
Nov 21 - Sat
1:00 PM - 8:00 PM
  Youth Program Social
Contact Renee Comen for details
Nov 22 - Sun
  FS - Race Duty
Rick Tears PRO,

Burton Shepherd,

Frank Collins,

Bill Heck,

Frank Richards,

Jeffrey Marosy

Nov 29 - Sun
  Corinthian - Race Duty
Dec 01 - Tue -- Dec 30 - Wed
  ERC Burton Shepherd
Dec 06 - Sun
  RC Boats - Race Duty
Dec 13 - Sun
  FS - Race Duty
Ted Perna PRO,

Mike Hiltabidle,

Jeff Perna,

Kent Gladden,

Frank Collins,

Gary Runyon

Dec 20 - Sun
  Corinthian - Race Duty
Dec 27 - Sun
  FS - Race Duty
David Butler PRO,

Debbie Adams,

Pete Seymour,

John Seifrick,

George Jones,

Tony Collins

Jan 01 - Fri -- Jan 31 - Sun
  ERC - Kelly Gough
Jan 01 - Fri
10:30 AM
  New Year's Day Sail
We'll get together at 10:30am or so. Many people bring a pot luck to share at this annual event.
Jan 03 - Sun
  FS - Race Duty
Scott Mauney PRO,

Bob Gough,

Deidra Willingham,

Steve McCombs,

De McCombs

Jan 10 - Sun
  Juniors - Race Duty
Jan 16 - Sat
5:00 PM
  Corinthian Fleet Meeting
Contact Jill Perez for details
Jan 17 - Sun
  Corinthian - Race Duty
Jan 21 - Thu
  CSC Annual Meeting at Royal Oaks Country Club
Jan 24 - Sun
  Snipe - Race Duty
Jan 29 - Fri
  Flying Scot Fleet Meeting
Flying Fleet 23 Meeting
January 29th @ 7:00 pm
Location:
Paul Labute, Inc
10735 Sandhill Road
Dallas, TX 75238
Fleet officers for 2010 will be elected.
Jan 31 - Sun
  FS - Race Duty
Kelly Gough PRO,

JC Adrian,

Judy Adrian,

Ted Perna,

Kent Gladden

Feb 01 - Mon -- Feb 28 - Sun
  ERC Ken Brown
Feb 07 - Sun
  RC Boats - Race Duty
Feb 13 - Sat
4:00 PM - 12:00 AM
  Member Event
Robert and Terri Dorrell Mardi Gras Party
Feb 14 - Sun
  SMU - Race Duty
Feb 20 - Sat
  SMU Frozen Hate Regatta
Feb 21 - Sun
  FS - Race Duty
Richard Wade PRO,

Jennifer Judkins,

Ed Lockey,

Lisle Eddy,

Pete Seymour,

Greg Sims

Feb 28 - Sun
  Corinthian - Race Duty
Mar 01 - Mon -- Mar 30 - Tue
  ERC Norm Grail
Mar 03 - Wed -- Mar 04 - Thu
  Road Runner
Texas Jr. Laser Championship
Austin Yacht Club
Mar 07 - Sun
  FS - Race Duty
Tom Miller PRO,

Melissa Miller,

Bill Draheim,

Tony Collins,

Mike Hiltebidle

Mar 09 - Tue
  Board meeting moved back one week to 3/9
Mar 14 - Sun
  Lasers - Race Duty
Mar 14 - Sun
  Daylight Saving Time Begins
Mar 15 - Mon -- Mar 17 - Wed
  Metroplex Youth Sailing
Mar 19 - Fri -- Mar 21 - Sun
  RC Blowout Regatta
Mar 21 - Sun
  FS - Race Duty
Pat Manicchia PRO,

John Diggins,

Charles Dozier,

Jerry Stark,

George Jones,

Roger Hansen

Mar 27 - Sat
  Spruce Up Day
Mar 28 - Sun
  Corinthian - Race Duty
Apr 01 - Thu -- Apr 30 - Fri
  ERC - Bob Van Buren
Apr 04 - Sun
  Easter Sunday -- No Racing
Apr 10 - Sat -- Apr 11 - Sun
  Rock the Rock Regatta
Rock the Rock TSA Junior Regatta
Apr 11 - Sun
  Lasers - Race Duty
Apr 17 - Sat
  Corinthian Fleet Capt.'s Chal.
Apr 17 - Sat
  Snipe Open House
Apr 18 - Sun
  RC - Race Duty
Apr 23 - Fri -- Apr 25 - Sun
  Leukemia Cup Regatta at CSC
Apr 25 - Sun
  FS - Race Duty
PRO - Bob Gough; JC Adrian; Judy Adrian; Steve McCombs; De McCombs; Trevor Fetter
Apr 28 - Wed
10:00 AM - 4:00 PM
  Rebel Reunion Party
Apr 29 - Thu
  CSC Board Race Duty
Apr 30 - Fri -- May 02 - Sun
  Leukemia Cup Regatta at DCYC
May 01 - Sat -- May 31 - Mon
  ERC - Greta Mittman
May 02 - Sun
  Corinthians - Race Duty
May 07 - Fri
7:00 PM
  First Friday Party

 Festival de Siete de Mayo”

May 08 - Sat
4:00 PM - 11:00 PM
  Jeff Perna private party
May 09 - Sun
  FS - Race Duty
PRO - Rick Tears; John Skiles; Burton Shepherd; Amanda Boers; Bill Heck; Frank Richards
May 11 - Tue
6:00 PM - 9:00 PM
  Helene's party
May 14 - Fri
5:00 PM - 10:00 PM
  Sara Dement Party
May 15 - Sat
  Corinthian Hired Gun Regatta
May 16 - Sun
  V15s - Race Duty
May 21 - Fri
6:00 PM - 11:30 PM
  Anderson Jones private party
May 22 - Sat -- May 23 - Sun
  74th Snipe Southwestern
May 22 - Sat
1:00 PM - 5:00 PM
  Boy Scout merit badge class and sail
Boy Scout Troop 219 sailing event arranged by Steve Comen
May 23 - Sun
  Board - Race Duty
May 25 - Tue
6:00 PM - 9:30 PM
  Bob Jones party
May 29 - Sat -- May 30 - Sun
  Flying Scot Southwest District Championship
Dallas Corinthian Yacht Club
May 30 - Sun
  FS - Race Duty
PRO - Richard Wade; Jennifer Judkins; Glenn Rudolph; Barbara Rudolph; James McNutt; Greg Sims
May 30 - Sun
5:00 PM
  Pre Memorial Post Race party
Come hang out after the Sunday races
Jun 01 - Tue -- Jun 30 - Wed
  ERC - Red Dog
Jun 01 - Tue
6:00 PM - 10:00 PM
  Montgomery Graduation Party
Jun 04 - Fri
  CSC First Friday Party
Jun 05 - Sat
  Butterfly Wrangle @ WRBC
Jun 06 - Sun
  Corinthians - Race Duty Bill Wilson PRO
Jun 07 - Mon -- Jun 18 - Fri
  Jr. Sailing Classes #1
Jun 12 - Sat
  Corinthian Regatta
Jun 13 - Sun
  Lasers - Race Duty
Jun 20 - Sun
  RC - Race Duty
Jun 25 - Fri
7:00 PM - 10:00 PM
  Mark Courtney
Jun 26 - Sat
4:00 PM - 10:00 PM
  Diane Van Buren's Party
Jun 27 - Sun
  FS - Race Duty
PRO - Chris Dukeminier; Tracy Aber; John Seifrick; Deidra Willingham; Trey Fielder; Gary Christison
Jun 28 - Mon -- Jul 02 - Fri
  Flying Scot Nationals @ Bay Waveland, MS
Jul 01 - Thu -- Jul 31 - Sat
  ERC - Norm Grail
Jul 04 - Sun
  Corinthians - Race Duty
Jul 04 - Sun
6:00 PM
  Independence Day Bash
BBQ, Beer, Sailing and Live Music on the Dock
Jul 11 - Sun
  FS - Race Duty
PRO - Red Dog Jones; Kyle Smith; Bill Draheim; Scott Stolley; Larry Boerder; Boerder's Crew
Jul 17 - Sat
10:00 AM - 4:00 PM
  Hoewa'a Outrigger Canoe Club's first Paddle for the Cure at White Rock Lake.
www.hdocc.com
Jul 17 - Sat
6:00 PM
  Corinthian Fleet Mid-Year Social
Jul 18 - Sun
  RC - Race Duty
Jul 22 - Thu
6:00 PM - 9:30 PM
  Sailing for Rhinos
Jul 25 - Sun
  FS - Race Duty
PRO - Ted Perna; Kent Gladden; Robert Cummings; Brenda; Sandy Denison; Tom Watkins
Jul 31 - Sat
  CSC Junior Beginner's Regatta
Jul 31 - Sat
9:30 AM - 12:00 PM
  Seminar on Race Management, Powerboat Management and AED Training
The Race Management portion of the seminar will teach the theory and practice of managing a sailboat race on White Rock Lake. This slide-driven training covers course selection and how W,T,O,K and G courses are set up (and what they are). All aspects of race management will be described: starting, recalling, penalizing, shortening and changing course, finishing, postponing and abandoning.
The powerboat handling section which follows will get you qualified to use a rescue boat on White Rock Lake.
The final part of the seminar will cover how to use CSC’s AED.
CSC has a history of excellence in Race Management. Your involvement will help keep this tradition going. The seminar is free and handouts and refreshments will be provided.
Aug 01 - Sun -- Aug 31 - Tue
  ERC - Gibb Joseph
Aug 01 - Sun
  Corinthians - Race Duty
PRO: Ken Brown; Cindy Hanifen, Alex Dolney, Jill Perez, Miranda Prater, Peter Rose, David Barrett
Aug 06 - Fri
  CSC First Friday Party
Aug 08 - Sun
  FS - Race Duty
PRO - Frank Richards; Bruce Faust; Paul LaBute; Jim Hockert; Dave Butler; Gary Runyon
Aug 15 - Sun
  Lasers - Race Duty
Aug 22 - Sun
  Juniors - Race Duty
Aug 28 - Sat -- Aug 29 - Sun
  Sunfish Regatta at WRBC
Aug 29 - Sun
  FS - Race Duty
PRO - Kelly Gough; Jeff Perna; Mike Hiltabidle; Roger Hansen; Pete Seymour; George Jones
Sep 01 - Wed -- Sep 30 - Thu
  ERC - Ken Brown