Corinthian Sailing Club Logo
Spacer
 

Corinthian Sailing Club Calendar

Scheduling Activities at the Club - Follow this link for detailed information and policies about scheduling the club facilities. Please review these procedures and follow the checklist when scheduling an event.

September 2012
S M T W T F S
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Aug 31 - Fri -- Sep 01 - Sat
  AYC Centerboard Regatta
ILCA-NA District 15 Circuit Event
Austin Yacht Club
Sep 01 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Sep 01 - Sat -- Sep 02 - Sun
  Austin Yacht Club Centerboard Regatta
District 15 Texas Laser Circuit
Sep 01 - Sat
  ERC (Executive Race Committee) for September
Forest Atkins
Sep 01 - Sat
6:00 PM - 10:00 PM
  snoyer bday party
Sep 02 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  G. Olsen
Crew:  L. Olsen, Esfahani, Lockey, Westlake, Weston
Sep 04 - Tue
  CSC Board Meeting
CSC Clubhouse
7pm
Sep 05 - Wed
  Wednesday Evening Racing
6:30 pm start
Laser Fleet
Series III  (Week 4 of 9)

Sep 07 - Fri
6:30 PM
  1st Friday Party
Theme Labor Day
Sep 08 - Sat
  Single-Hand Regatta
Corinthian Fleet
Sep 08 - Sat -- Sep 09 - Sun
  Jr. Ol'Man of the Sea Regatta
Texas Sailing Association Youth Circuit Regatta
Fort Worth Boat Club
Sep 08 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Sep 09 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  J. Perna
Crew:  C. Perna, T. Collins, Hiltabidle, Marosz, Beanland
Sep 12 - Wed
  Wednesday Evening Racing
6:30 pm start
Laser Fleet
Series III  (Week 5 of 9)

Sep 13 - Thu
6:00 AM - 11:00 AM
  bud bush-ebby holiday charity bike ride
Sep 15 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Sep 16 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Corinthian Fleet
PRO:  Brown
Crew: Krasner, Barrett, Buie, McCoy, Joseph, Wilson
Sep 19 - Wed
  Wednesday Evening Racing
6:30 pm start
Laser Fleet
Series III  (Week 6 of 9)

Sep 21 - Fri
6:00 PM - 10:00 PM
  rowland foerster hs event
Sep 22 - Sat
  Kretsinger Party
Main Clubhouse
6 pm -11 pm
Sep 22 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Sep 22 - Sat
  SMU Fall Regatta
Sep 22 - Sat -- Sep 23 - Sun
  Fort Worth Boat Club Laser Regatta
District 15 Texas Laser Circuit
Sep 22 - Sat -- Sep 23 - Sun
  Endless Summer Regatta
Texas Sailing Association Youth Circuit Regatta
Seabrook Sailing Club
Sep 23 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  T. Perna
Crew:  Gladden, Jewell, Futch, Christison, Crothers
Sep 26 - Wed
  Wednesday Evening Racing
6:30 pm start
Laser Fleet
Series III  (Week 7 of 9)

Sep 28 - Fri
6:00 PM - 11:00 PM
  george maney event
Sep 29 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Sep 29 - Sat -- Sep 30 - Sun
  Harvester Cup Corinthian Fleet Championship
Corinthian Fleet
Sep 30 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  Richards
Crew:  Faust, Stolley, Denison, Fetter, Fielder
Sep 30 - Sun
5:30 PM - 7:00 PM
  Flying Scot Fleet 23 - Meet and Greet Event
If you are interested in finding out more about Flying Scot sailboat and the Flying Scot Fleet 23, join the fleet after club races (approximately 5:30PM). Food & beverages will be provided by Fleet 23. Come out and meet members of Flying Scot Fleet 23 and find out more about the Fleet 23 activities and the Flying Scot sailboat. RSVP to flyingscotfleet@cscsailing.org or gretamittman@gmail.com
Oct 01 - Mon
  ERC (Executive Race Committee) for October
Burton Shepherd
Oct 02 - Tue
  CSC Board Meeting
CSC Clubhouse
7pm
Oct 03 - Wed
  Wednesday Evening Racing
6:30 pm start
Laser Fleet
Series III  (Week 8 of 9)

Oct 06 - Sat
  State Fair Regatta
One-day regatta open to all centerboards and Corinthian.
Oct 06 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Oct 06 - Sat -- Oct 07 - Sun
  Laserpalooza Regatta
Arlington Yacht Club
Oct 06 - Sat
6:00 PM - 10:00 PM
  PAST COMMODORE'S DINNER
ALL ARE INVITED TO THANK OUR PAST COMMODORES FOR THEIE SERVICE AND TO HEAR HOW GREAT IT WAS, AND IS.  NOMIAL CHAREGE FOR DINNER, RESERVATIONS REQUIRED.  AFTER STATE FAIR REGATTA.
Oct 07 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  Rist
Crew:  Babb, Ramsey, R. Jones, Cross, A. Montgomery
Oct 10 - Wed
  Wednesday Evening Racing (End of season)
6:30 pm start
Laser Fleet
Series III  (Week 9 of 9)

Oct 12 - Fri
  Duffell Celebration
Main Clubhouse
3 pm - 11 pm
Oct 13 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Oct 13 - Sat -- Oct 14 - Sun
  Choco-Palooza Regatta
Texas Sailing Association Youth Circuit Regatta/
End-of-Year Banquet/
Rush Creek Yacht Club
Oct 14 - Sun
  Club & Lake Championship
Open to all boats and skippers who are members of CSC or WRBC.
Oct 19 - Fri
  Flying Scot Open House Shrimp Boil, Cocktails & Chalk Talk
Flying Scot Fleet 23 welcomes out of town sailors and guests for the kick-off of the 2012 Open House Regatta. Join the fleet for a shrimp boil & cocktails. A Chalk Talk on the finer points of Scot racing will be held in conjunction with the event.  So be at CSC around 6PM start off the weekend of Flying Scot racing.
Oct 20 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Oct 20 - Sat -- Oct 21 - Sun
8:00 AM - 11:30 PM
  Flying Scot Open House Regatta
Flying Scot Fleet 23 hosts it annual Flying Scot Open House Regatta. Open to all Flying Scot sailors, this regatta is a great time. Choose to sail in either the Challenger or Championship fleet. The regatta festivities start off on Friday evening and continue through Sunday early afternoon.
Oct 21 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Corinthian Fleet
PRO:  Krasner
Crew:  Skelton, Hager, Mihm, Salyards, Pinkston, Cheek
Oct 26 - Fri
5:00 PM - 11:00 PM
  jimmy benedetto function
Oct 27 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Oct 27 - Sat
6:00 PM - 10:00 PM
  troy wise party
Oct 28 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  Roy
Crew:  Brown, Fielder, Jackson, Murphy, Watson
Oct 28 - Sun
6:00 PM
  Wendy Soltero Memorial
Oct 31 - Wed
2:00 PM - 10:00 PM
  robt dorrell halloween party
Nov 01 - Thu
  ERC (Executive Race Committee) for Novemeber
Mark Babb
Nov 02 - Fri -- Nov 04 - Sun
  Lake Canyon Yacht Club Wurstfest Regatta
District 15 Texas Laser Circuit
Nov 03 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Nov 04 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Laser Fleet
Nov 06 - Tue
  CSC Board Meeting
CSC Clubhouse
7pm
Nov 09 - Fri
6:00 PM - 11:00 PM
  CSC ANNUAL AWARDS BANQUET
COME AND HONOR OUR SAILORS FOR THEIR PARTICIAPATION IN RACING AT CSC AND OTHER VENUES.  A STUNNING EVENING AT THE PARK CITIES CLUB-BEVERAGE, FOOD, DANCING ETC.  SMALL FEE, RESERVATIONS REQUIRED.
Nov 10 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Nov 11 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  Shepherd
Crew:  Boers, Foerster, Justus, S. McCombs, D. McCombs
Nov 14 - Wed
5:00 PM - 10:00 PM
  shnelly/jack tilbury event
Nov 17 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Nov 18 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
V-15 & SMU
Nov 22 - Thu
1:00 PM - 6:00 PM
  turkey day party. beth labos basile faimily
Nov 24 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Nov 25 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
CSC Board
Dec 01 - Sat
  ERC (Executive Race Committee) for December
Red Dog Jones
Dec 01 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Dec 02 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Corinthian Fleet
PRO:  Skelton
Crew:  Beall, Mitch, Cox, Drechsler, Seymour, Webster
Dec 04 - Tue
  CSC Board Meeting
Location TBA
7 pm
Dec 08 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Dec 09 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Radio Control Fleet
Dec 15 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Dec 16 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  Grail
Crew:  Strong, F. Atkins, S. Atkins, Mikeska, Fleming
Dec 22 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Dec 23 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  Szaboky
Crew:  K. Gough, H. Gough, Bush, T. Miller, M. Miller
Dec 29 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Dec 30 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  Tears
Crew:  Skyles, Manicchia, Labute, Hockerd, G. Olsen
Jan 01 - Tue
  ERC (Executive Race Committee) for January
Kelly Gough
Jan 05 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Jan 06 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  Wade
Crew:  Judkins, D. Adams, Monning, Rodencal, Stolley
Jan 10 - Thu
  CSC Annual Meeting
Location Royal Oaks Country Club
7:30 pm
Jan 12 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Jan 12 - Sat
10:00 AM - 4:00 PM
  radio control boat international regatta
Jan 13 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Corinthian Fleet
PRO:  Beall
Crew:  Wilson, Perez, Hoffman, Glynn, Gilson, Brown
Jan 19 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Jan 20 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  Weston
Crew:  Butler, Favela, Beneson, M. Mittman, T. Perna
Jan 26 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Jan 27 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  Bayne
Crew:  B. Gough, S. Comen, R. Comen, Courtney, Harrington
Feb 01 - Fri
  ERC (Executive Race Committee) for February
Greta Mittman
Feb 02 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Feb 03 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Laser Fleet
Feb 05 - Tue
  CSC Board Meeting
3115 Southwestern Blvd., Dallas, TX
7pm
Feb 09 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Feb 09 - Sat -- Feb 10 - Sun
  Kick-Off Regatta (Junior)
Lakewood Yacht Club
Texas Sailing Association Youth Circuit Regatta
Feb 10 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  F. Atkins
Crew:  S. Atkins, Mikeska, Fleming, Tears, Skyles
Feb 15 - Fri
  Flying Scot Fleet Meeting
All FS boat owners and crew are welcome!

7PM on Friday February 15th at the home of Tracy Crothers

Call Tracy at 214.502.6482 for details

BYOB and an appetizer
Feb 16 - Sat
  SMU Frozen Hate Regatta
Collegiate 2 x 2 Team Racing.
Teams to be announced.
Feb 16 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Feb 17 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  Wade
Crew:  Judkins, Manicchia, G. Olsen, B. O'Connor, Denison
Feb 23 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Feb 23 - Sat
5:00 PM - 11:00 PM
  Jim Robertson Birthday Party
Private Party
Feb 24 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Juniors
PRO: Tyler Killion
Crew:  Aaron Comen, Christa Hvidsten, Emma Watson, Jamies Weston, Rachel Mittman
Mar 01 - Fri
  ERC (Executive Race Committee) for March
Alvin Skelton
Mar 02 - Sat -- Mar 03 - Sun
  Changes in L'Attitude Regatta (Junior)
Corpus Christi Yacht Club
Laser/420
USODA Gulf States Champs
Mar 02 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Mar 03 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  K. Gough
Crew:  H. Gough, Jewell, Futch, G. Mittman, M. Mittman
Mar 05 - Tue
  CSC Board Meeting
CSC Clubhouse
7pm
Mar 09 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Mar 10 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  R. Jones
Crew:  J. Perna, Rist, Babb, Shepherd, Boers
Mar 14 - Thu -- Mar 15 - Fri
8:00 AM - 11:00 PM
  White Rock Cup (Small Regatta) Radio Control
Regatta will be all day Thursday and Friday.
Cookout Friday evening.
Mar 16 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Mar 16 - Sat -- Mar 17 - Sun
  Spring Fling Regatta (Junior)
Lake Canyon Yacht Club
Texas Sailing Association Youth Circuit Regatta
Mar 16 - Sat -- Mar 17 - Sun
8:00 AM - 11:00 PM
  White Rock Cup (Large Regatta) Radio Control
All day Saturday and Sunday.
This is the last major event for the IOM class and it determines the rankings for who will represent the US in the World Championships.
Mar 17 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Corinthian Fleet
PRO:  Wilson
Crew:  Mattingly, Seay, Buie, Sams, Kretsinger, Beall
Mar 23 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Mar 23 - Sat
  2013 Hang Ten Regatta
Corinthian Fleet
8-9 am:  Registration
9 am:  Skipper's meeting
10 am:  First signal
Noon:  Lunch
1 pm:  Races continue
No races after 4 pm
Awards ceremony
Mar 23 - Sat
  Corinthian Hang Ten Regatta
Mar 24 - Sun
  Sunday Club Racing & Race Duty Assignments
1:30 pm start
Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  T. Miller
Crew:  M. Miller, R. Cummings, N. Cummings, Lockey, Strong
Mar 30 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Mar 30 - Sat -- Mar 31 - Sun
  Easter Laser Regatta
ILCA-NA District 15 Circuit Event
Area F Semi-Final U.S. Single-Handed Championship

Area F includes:
District 15 (Texas)
District 16 (Oklahoma, Kansas and western Missouri)
District 21 (SW Nebraska)
District 23 (New Mexico and Colorado)

Austin Yacht Club

Mar 30 - Sat
9:00 AM - 6:00 PM
  US Sailing One-Day Club Judge Workshop
Location:  Rush Creek Yacht Club (rcyc.org)
Sign in:  8:30 am
Cost:  US Sailing Member $25, non-member $50, lunch $10.00
Instructors:  Rick Mallinson (Senior Judge, CSSA, US Sailing Judges Commitee)
                  Bob Gough (Senior Judge, TSA)
Advanced Registration Required:
http://raceadmin.ussailing.org/Judges/Seminar_Calendar.htm
Mar 31 - Sun
  Easter - No Races
Apr 01 - Mon
  Kelly Gough ERC
Apr 06 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Apr 06 - Sat -- Apr 07 - Sun
  Road Runner Regatta (Junior)
Austin Yacht Club
Texas Junior Laser Championships

Texas Sailing Association Youth Circuit Regatta

Apr 06 - Sat
8:30 AM - 5:00 PM
  Spruce_Up Day
CSC is a "do-it-ourselves" club.  Annually (club year runs April 1 through March 31), every CSC member is asked (required by the by-laws) to volunteer 8-hours of service toward a club activity.  This is the day to get that out of the way for the 2013 membership year (April 1, 2013 through March 31, 2013).
We have plenty of projects available for members of all skill levels to help put a little "sparkle" in our club for the upcoming sailing season.  Coffee and donuts will be provided in the morning followed by lunch around noon and maybe a "refreshment or two" at the end of the day as a reward for a job well done.
Everyone is encouraged to participate as the day is a lot of fun with everyone pitching in to "spit shine" CSC.  If you haven't attended, it is a great way for new(er) members to meet and get to know some of the more seasoned members.

Apr 07 - Sun
  Snipe Race Duty
Apr 07 - Sun
4:00 PM - 6:00 PM
  Splash Day
CSC sponsored cookout for all members.  Food and beverages supplied.
Come race a couple of races and enjoy the camaraderie of the the fellow sailors.
Apr 13 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Apr 13 - Sat
  Corinthian Fleet Captain Challenge
Apr 13 - Sat
2:00 PM - 5:00 PM
  Helene Futch Party
Private Party Clubhouse
Time to be announced.
Apr 13 - Sat
5:30 PM - 11:00 PM
  Kimberly Haley-Coleman Birthday Party
Private Party Clubhouse
Apr 14 - Sun
  Race Duty Flying Scot Fleet


Race Duty: 
Flying Scot Fleet
PRO:  F. Richards
Crew:   B. Gough, S. McCombs, Labute, Hockert

Apr 14 - Sun
1:25 PM
  FS Race Duty
PRO  F.Richards   Crew  Faust, B. Gough,  S. McCombs,  Labute,  Hockert
Apr 20 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Apr 20 - Sat
7:00 AM - 5:00 PM
  March of Dimes March for Babies
Park closed.  Vehicle access to the CSC clubhouse will not be permitted without exception.
Apr 21 - Sun
  FS Race Duty
PRO  Tears   
Crew    Skiles,  Olsen,  Weston.  Weston crew,  Beneson
Apr 23 - Tue
5:00 PM - 11:00 PM
  Bob Jones Party
Private Party
CSC Clubhouse
Apr 26 - Fri
5:00 PM - 11:00 PM
  Monning Event
Private Event
Main Clubhouse Reserved
Apr 27 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Apr 27 - Sat -- Apr 28 - Sun
  Rock the Rock Regatta (Junior)
Corinthian Sailing Club
Texas Sailing Association Youth Circuit Regatta
Apr 28 - Sun
  Corinthain Flleet Race Duty
PRO  Bill Wilson

CRew Barrett,  Block,  Seay, Krasner, Hagar
May 01 - Wed
  ERC Norm Grail
May 04 - Sat -- May 05 - Sun
  Commodore's Cup Regatta
Open to all centerboard and Corinthian class sailboats.
Saturday night shrimp boil and live music honoring past commodores.
May 04 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
May 05 - Sun
  FS Race Duty
PRO  T Perna      Gladen , Futch,  Jewel,  Forester,  Justus
May 07 - Tue
5:30 PM - 10:30 PM
  Van Buren Party
Private Party
CSC Clubhouse
May 11 - Sat
  Corinthian Fleet- Hired Gun Regatta
May 11 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
May 12 - Sun
  Corinthian Fleet Race Duty
PRO  Skelton

Crew  Benedetto,  Cheek,  Smith, Brown,  Irwin,  VanBuren
 
May 18 - Sat
  WRBC Championship
White Rock Boat Club Championship
One day event
Open to Butterfly, Laser, Snipe, and Vanguard 15s.
8:30-9:30 am:  registration and continental breakfast
10:15 am:  warning for first start
TBD:  Lunch ashore
Afternoon races to follow lunch
Six races are planned; five constitute a regatta
Online registration at www.whiterockboatclub.org
May 18 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
May 18 - Sat -- May 19 - Sun
  Silly String Regatta (Junior)
Grapevine Sailing Club
Girls Championships
Texas Sailing Association Youth Circuit Regatta
May 18 - Sat -- May 19 - Sun
  Spring Dinghyfest
ILCA-NA District 15 Circuit Event
Rush Creek Yacht Club
May 18 - Sat
1:00 PM - 3:00 PM
  Red Dog Jones Party
Private Party
CSC Clubhouse
May 18 - Sat
5:00 PM - 10:00 PM
  Payne Private Party
Private Party
CSC Clubhouse
May 19 - Sun
  FS Race Duty
PRO  P. Morris    T. Morris, Shepard, Boers,  J. O'Connor,  B. O'Connor
May 21 - Tue
5:00 PM - 8:00 PM
  Anderson Jones Event
Private Party
CSC Clubhouse
May 24 - Fri -- May 26 - Sun
  Snipe Southwestern Championship Regatta
77 Annual Snipe Southwestern Championship Regatta
Friday, May 24:  Early check-in and evening clinic/practice.
Saturday, May 25:  1 pm start, 3 races followed by a casual cookout at the clubhouse.
May 26th: 2 morning races followed by the awards presentation.
May 25 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
May 26 - Sun
  FS Race Duty
PRO  RD Jones  
McCauley,  Ramsey,  D Adams,  A Adams,  Fetter,  Fie
lder
May 26 - Sun
3:30 PM - 9:00 PM
  CSC Memorial Day Pot Luck
Open to all CSC members and guests.
Starts immediately after the races.
Beverages will be supplied by CSC.
May 29 - Wed
6:00 PM - 9:30 PM
  Sailing for Rhinos
Local Chapter of American Assoc. of Zoo Keepers fundraiser benefiting Lewa Wildlife Conservancy (Kenya), International Rhino Foundation (Indonesia), and Action of Cheetahs (Kenya).
May 31 - Fri
6:00 PM - 11:00 PM
  Anderson Jones Event
Private Party
Clubhouse
Jun 01 - Sat
  ERC for June--Bob Gough
Jun 01 - Sat -- Jun 02 - Sun
  Butterfly Wrangle
More info to come
Jun 01 - Sat
  Mark Mihm Party
Private Party
CSC Clubhouse
Jun 01 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Jun 02 - Sun
  Corinthian Fleet Race Duty
PRO Mihm
Crew  Cox,  Dolney,  Thoman,  Buie,  Joseph,  Vickery
Jun 02 - Sun
5:00 PM - 9:00 PM
  Fagin Private Party
Private Party
Jun 04 - Tue
5:00 PM - 9:00 PM
  Norm Grail Party
Private Party
Main Clubhouse
Jun 05 - Wed
5:00 PM - 10:00 PM
  Mihm's Party
Private Party
CSC Clubhouse
Jun 08 - Sat
  Sarah Dement Party
Private Party at the Clubhouse
5-11pm
Jun 08 - Sat -- Jun 09 - Sun
  CSC Laser Regatta
ILCA-NA District 15 Circuit Event
NOR and SI will be posted on CSC website when available.
Corinthian Sailing Club
Jun 08 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Jun 09 - Sun
  CSC Board Race Duty
Jun 10 - Mon -- Jun 19 - Wed
9:00 AM - 2:00 PM
  CSC Youth Sailing Camp - Session 1
June 10 thru June 21
Jun 14 - Fri
6:30 PM - 11:00 PM
  CSC Social "Not So" First Friday Party
Great food, libations, music, and more!
Open to all members and their guests.
Jun 15 - Sat
  CSC Race Management Seminar
Race Managemant Seminar --Learn how to run great races.   Motorboat skills and rescuing boats and people.

9am to 2pm with breakfast and lunch provided.  Open to all CSC club members
Jun 15 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Jun 15 - Sat
4:00 PM - 10:00 PM
  Dallas Symphony Orchestra League
Private Party
CSC Clubhouse
Jun 16 - Sun
  FS Race Duty
PRO   G. Mittman
Crew M. Mittman,  A. Montgomery,  J. Montgomery,  Mikeska,  Flemming
Jun 21 - Fri
6:00 PM - 9:00 PM
  Haley-Coleman Party
Private Party
CSC Clubhouse
Jun 22 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Jun 22 - Sat -- Jun 23 - Sun
  Ol' Man of Sea Regatta (Junior)
Fort Worth Boat Club
Laser/420
USODA Great Plains Championships
Jun 22 - Sat -- Jun 23 - Sun
  Seabrook Sailing Club Laser Regatta
ILCA-NA District 15 Circuit Event
Seabrook Sailing Club
Jun 22 - Sat
7:30 AM - 1:00 PM
  Weber/DPARD Volunteers
Robin Weber/DPARD Volunteers
Jun 23 - Sun
  FS Race Duty
PRO Wade
Judkins,  Stolley, Rudolph, Garbelman, Duffell
Jun 24 - Mon -- Jul 03 - Wed
9:00 AM - 2:00 AM
  CSC Youth Sailing Camp - Session 2
Youth Sailing Camp Session 2--June 24th thru July 3rd
Jun 29 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Jun 30 - Sun
  Snipes Race Duty
Jul 01 - Mon
  ERC for July--Forest Adkins
Jul 01 - Mon
  Norm Grail - ERC July
Jul 04 - Thu
4:00 PM - 10:00 PM
  July 4th Celebration
Come early and enjoy the food, the deserts, the cool beverages, and stay late and watch the fireworks throughout the city from our great venue.
Remember to bring your award winning desert to enter into the famous CSC "Kathy Harrington" contest.
Jul 06 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Jul 07 - Sun
  FS Race Duty
PRO Kelly Gough
Crothers, Szaboky,  Lockey, Lockey crew,  Manichia
Jul 13 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Jul 14 - Sun
  Corinthian Fleet Race Duty
PRO   Krasner
Crew  Glynnn,  Kretsinger,  VanBuren, Cheek, Mahan, Waddill 
Jul 15 - Mon -- Jul 20 - Sat
  Texas Yourth Regatta Week
Houston Yacht Club
Lakewood Yacht Club
Texas Corinthian Yacht Club
Symthe/Bemis/Sears Qualifier--Area F
Jul 15 - Mon -- Jul 19 - Fri
  FS North American Champs
July 15 thru July 19 - lake Norman North Carolina
Jul 20 - Sat
  Corinthain Fleet Moonlight Regatta
Jul 20 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Jul 21 - Sun
  Radio Control Race Duty
Jul 27 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Jul 28 - Sun
  Snipe Race Duty
Aug 03 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Aug 04 - Sun
  FS Race Duty
PRO  Jeff Perna
D Eshfanhani,  J.Eshfahani, C Murg, S. Murg, Feilder.
Aug 10 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Aug 11 - Sun
  Laser Fleet Race Duty
Aug 17 - Sat -- Aug 18 - Sun
  Opti Team Race (Junior)
Houston Yacht Club
Laser/420 Match Event
Aug 17 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Aug 18 - Sun
  Corinthian Fleet Race Duty
PRO  Joseph

Crew  McCoy, Mahan,  Vickery,  Cox, Mihm,  Webb
Aug 24 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Aug 24 - Sat
5:00 PM - 10:00 PM
  Mittman Party
Private Party
CSC Clubhouse
Aug 25 - Sun
  FS Race Duty
PRO Tears
Skiles, F. Adkins, S. Adkins,  Judkins, Wade
Aug 31 - Sat
  Saturday Fleet Racing
Butterfly Fleet
10:30 am start March-November
12:00 pm start December-February
Aug 31 - Sat -- Sep 01 - Sun
  AYC Centerboard Regatta
ILCA-NA District 15 Circuit Event
Austin Yacht Club
Sep 01 - Sun
  Snipe Race Duty